Beyaz çayın vücuda faydaları

Beyaz çay günden güne daha popüler hale geliyor. Dünyada 'imparatorların çayı' olarak bilinen, Türkiye’de ise 'beyaz iksir' adıyla anılan beyaz çayın kilosu 4 bin 500 TL'ye kadar çıkıyor. Rize'de sınırlı üretilen beyaz çayın talepleri karşılanamıyor. 20'şer gramlık kavanozlarda satışa sunulan beyaz çay, özellikle yurt dışından talep görüyor. Her yıl Orta Doğu ve Arap ülkelerinin yanı sıra Avrupa'dan da çok sayıda kişi beyaz çay için sipariş veriyor. Peki beyaz çayın diğer çaylardan farkı ne? Beyaz çayın yararları hakkında tüm detaylar haberimizde.

01 Mayıs 2020, Cuma 13:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Beyaz çayın üretimi, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun'da, 6 yıl önce başladı. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nce (ÇAYKUR) başlatılan uygulamayla 'tomurcuk' olarak bilinen çayın üst filizleri üreticiler tarafından elle toplanıyor. Üreticiden kilosu 600 TL'ye alınan beyaz çay için bu yıl da hasat dönemi başladı. Bahçeye giren üreticiler, olgunlaşan tomurcuk filizlerinin hasadını yapıyor.

Beyaz çayı kilosu ne kadar?

Dünyada 'imparatorların çayı' olarak bilinen, Türkiye’de ise 'beyaz iksir' adıyla kilo fiyatı 4 bin 500 TL'ye kadar alıcı bulan beyaz çay, sınırlı miktarda üretiliyor. Sınırlı üretilen beyaz çayın talepleri karşılanamıyor. 20'şer gramlık kavanozlarda satışa sunulan beyaz çay, özellikle yurt dışından talep görüyor. Her yıl Orta Doğu ve Arap ülkelerinin yanı sıra Avrupa'dan da çok sayıda kişi beyaz çay için sipariş veriyor.

"Günlük 500 gram toplanabiliyor"

"Günlük 500 gram toplanabiliyor"

Beyaz çay hasadı yapan Rize Ticaret Borsası Genel Koordinatörü Hasan Önder, toplama şemasının kolay olmadığını ve günlük ortalama 1 kişinin 400-500 gram toplayabildiğini belirterek, "Kolay toplamanın yolu ise 2,5 yaprak olarak toplanıp evde ayıklanmasıdır. Böyle daha kolay olur. Artan kısımları ile yeşil çay yapabilirsiniz. Toplama aşaması çok zor ama üretim aşaması kolay olan bir çayımız. Kendi üretebileceğimiz gibi sektörde olan firmalara da onu yüksek fiyattan satma şansınız var. 1 kilogram yaş beyaz çay bedeli 600 ile 700 TL arası değişiyor. Üreticilerimiz için bu büyük bir gelir kaynağı. Beyaz çayımız bu yıl ortalama kilogram satış fiyatı da 4 bin ile 4 bin 500 TL arasında değişiyor" dedi.

"Filizlerini tek tek topluyoruz"

"Filizlerini tek tek topluyoruz"

Beyaz çay hasadı yapan Semanur Önder de "Beyaz çay toplama sezonunu açtık. Toplaması zor. Toplarken en üstteki filizleri seçiyoruz. Yaş çay toplamak gibi değil. Tek tek elle seçtiğimiz için toplaması zor oluyor. Normal çay toplamak daha kolay ama beyaz çayın geliri çok iyi. 1 kilo beyaz çay 600 TL'ye yakın para kazandırıyor. Okullar tatil edildi biz de ailemize destek için bahçelere girdik" dedi.

İlknur Önder ise "Beyaz çay filizlerini toplamaya başladık. Toplaması biraz zor çünkü tek tek topluyoruz. Yaş çay gibi toplaması kolay değil. Okullar da tatil olduğu için ailemize destek olsun, diye tarlaya indik" dedi.

Beyaz çay toplamanın zorluğunu anlatan Melek Önder de "Aslında yavaş yavaş toplarsanız çok yorucu olmuyor. Beyaz çay toplamak için sabah saatleri daha iyi. Güneş vurduğu zaman seçmek daha zor oluyor. Fiyatı iyi ama zahmetine göre belki biraz daha fazla olabilirdi" diye konuştu.

Kanser hücrelerini yok ediyor

Kanser hücrelerini yok ediyor

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde çay tarımında 6 yıl önce beyaz çay üretimine geçildi. Çaykur tarafından başlatılan uygulama ile 'tomurcuk' olarak bilinen çayın üst filizleri, üreticiler tarafından elle toplandı ve geçen sürede 3,5 tona yaklaşan üretim gerçekleştirildi. Dünyada kilosu 1000 dolardan 15 bin dolara kadar değişen fiyatlarla satılan beyaz çayın, vücut direncini artırarak bağışıklık, sistemini güçlendirmesinin yanı sıra sağlığa önemli faydalarının bulunduğu biliniyor. Japonya’da yürütülen çalışmada, Türk beyaz çayında kanserli hücreleri yok eden etken maddeye rastlanılmıştı.


Beyaz çayın faydaları

Beyaz çayın faydaları

 • Beyaz çay hafızanızı geliştirir. Unutkanlık için birebir.
 • Sizi daha enerjik yapar. Gün içerisindeki yorgunluğunuzu alır.
 • Kalp sağlığınızı korur. Ayıca cinsel sağlık açısından pek çok yarara sahip.
 • Antioksidan içerdiğinden dolayı cilt yıpranmalarını önlemeye destek verir. Cilt sağlığı konusunda oldukça etkili bir bitki.

 • Tansiyon ve kolesterolün düşürülmesine destek verir.
 • Diş sağlığı için oldukça etkili olduğunu söyleyebiliriz.
 • Beyaz çayın yeşil ve siyah çaya göre antioksidan özelliği daha fazla. Güçlü antioksidan özelliğiyle serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklardan koruyucu etki gösterir.
 • Kafein oranı yeşil ve siyah çaya göre çok düşük.


 • Kemik yapısını güçlendirir. Romatoid artrit ve romatizmal hastalıklarda olumlu etki gösterir.
 • Beyaz çayın yağ hücrelerini yok ettiği ve yeni yağ hücrelerinin oluşmasını engellediği biliniyor. Diğer çay türlerine göre yağ yakmaya yarayan maddeleri daha yoğun bir şekilde barındırıyor. Buna olanak sağlayan ise beyaz çayın içinde bulunan kateşin adlı madde.
 • Beyaz çay daha az işlem gördüğünden kateşin adı verilen antioksidanlar bakımından oldukça zengin. Kateşinler kanserli hücrelerin oluşumunun engellenmesinde, beyin gelişiminin sağlanması gibi birçok etkileri var.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ramazan ayında diş bakımı nasıl olmalı? (Diş fırçalamak orucu bozar mı?)