Beyaz eşyada iç tüketim patladı, ihracat yerinde saydı

Beyaz eşya satışları yılın ilk 6 ayında yüzde 27 artış gösterirken, ihracat yüzde 2 yükseldi. İç tüketimdeki hızlı artışta ÖTV'nin sıfırlanması etkili olurken, haziran ayında artış hız kesti

20 Temmuz 2017, Perşembe 13:32
A A
Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği'nin (TÜRKBESD) açıkladığı verilere göre, haziran ayı özelinde iç satışlar yüzde 7 artışla 748 milyon 914 bin adet oldu. İhracat ise yüzde 5 gerileyerek bin milyon 680 bin adet olarak gerçekleşti.
 

ÜRETİM DE TÜKETİM DE ARTTI 


Yılın ilk altı ayının toplamında ise iç satışlar yüzde 27 artışla 4 milyon 430 bin; ihracat da yüzde 2 artışla 9 milyon 370 bin adet oldu.

Beyaz eşya üretimi ise altı ayın toplamında yüzde 9 artışla 13 milyon 990 bin adede ulaştı.

Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima, termosifon, elektrikli süpürge ve bazı küçük ev aletlerinden alınan ÖTV Bakanlar Kurulu'nun şubat başında aldığı kararla 30 Nisan'a kadar sıfırlanmış; bu süre daha sonra 30 Eylül'e uzatılmıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.