Beyaz saçı koparınca daha fazla beyaz saç çıkar mı?

Saçınızdaki beyaz tellerden kurtulmak istiyorsanız iki seçeneğiniz var: Ya yok sayacaksınız ya da beyaz saç telini koparacaksınız. Çevrenizdekilerden mutlaka duymuşsunuzdur: "Beyaz saçın varsa koparma yoksa daha fazla çıkar" derler. Bu nedenle çoğu kişi beyaz saçı koparmaktansa görmezlikten gelmeyi tercih eder. Peki gerçekten de beyaz saçı koparmak daha fazla beyaz saç çıkarır mı?

22 Aralık 2019, Pazar 11:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Çevrenizde en az bir kişiden mutlaka duymuşsunuzdur: Beyaz saçı koparmak daha fazla beyaz saç çıkmasına neden olur. Kozmetik bilimci Randy Schueller, bu söylentiye bir açıklık getirdi. Schueller, yaptığı açıklamada, "Gri saç koparmanın bir zararı yok ama pek de iyi gelmiyor" dedi.


Beyaz saçları koparmak geçici olarak kurtulmanızı sağlıyor. The Beauty Brains blogunun genel yayın yönetmeni olan Schueller, "Folikül (saç üreten cildin altındaki küçük yapı) hala hayatta ve çıkarılanın yerine başka bir saç üretecek" diyor.

Beyaz saçları koparırken yenilerinin çıkacağından endişelenmeyin. Schueller, 'Bu tam bir efsane çünkü bir foliküle yaptığınız şey diğerlerini etkilemez. Bazı iyi haberler var: Eğer şanslıysanız, yeni saçlar geri döndüğünde, öncekinden biraz daha az gri olabilir. Çünkü melanogenez (saç foliküllerinin saça rengini veren pigmenti yapma süreci) saçtan saça farklılık gösterir' dedi.

Schueller, 'Eğer ciddi bir şekilde saçınızdaki tüm beyazları topluyorsanız, saç folikülüne artık uzamayacak kadar zarar verebilirsiniz. Bu noktada orada hiç beyaz saçınız olmayacak, ama normal saçınız da olmayacak' dedi.

Beyaz saçlarınızdan hoşlanmıyorsanız, koparmak dışında yapabileceğiniz pek çok şey var. Mesela boyatmak. Ancak beyaz saçlarınızı görmezden gelip kendinizi olduğunuz gibi sevip kabul etmeniz, bu şartlarda en güzel yöntem.

posta.com.tr

(Kaynak: Today)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Kaş ve kirpik uzatmanın 6 yolu (Kaş ve kirpikler neden saç gibi uzamaz?)