Beyaz Saray'da kritik görüşme

ABD'ye giden Başbakan Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmesi başladı. Reyhanlı'daki saldırının ardından yapılacak zirvenin en önemli gündem maddesi Suriye olacak

16 Mayıs 2013, Perşembe 16:33
A A
Beyaz Saray'da kritik görüşme

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Beyaz Saray'da, ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya geldi. Askeri törende, Başbakan Erdoğan'ın geçeceği yol üzerinde 50 ABD eyaletini ve 6 ABD bölgesini temsil eden 56 bayrak askerler tarafından taşındı. Erdoğan, Beyaz Saray'a girişinde ABD Protokol Şefi Büyükelçi Capricia Marshall tarafından karşılandı. Başbakan Erdoğan, daha sonra ABD Başkanı Obama ile Oval Ofis'te bir araya geldi. Kritik görüşmenin yaklaşık 2 saat sürmesi bekleniyor.

13 KİŞİ KATILACAK

Başbakan Erdoğan dışında kritik toplantıya 13 kişi daha katılacak. 6 bakan, 3 genel başkan yardımcısı ve grup başkanvekili ile 3 müsteşar da toplantıda hazır bulunacak. Toplantıda, MİT Müsteşarı Hakan Fidan da yer alacak.

GÜNDEM SURİYE

Görüşmenin ana gündem maddesi, şiddetli çatışmaların yaşandığı Suriye konusu olacak. 51 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki saldırı da masaya yatırılacak. Erdoğan-Obama görüşmesinde çözüm süreci, terörle mücadele, İsrail'le ilişkiler, ABD-AB Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı süreci, İran ve Irak gibi birçok konunun da ele alınması bekleniyor.  Baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki lider, gazetecilerin karşısına geçerek basın toplantısı düzenleyecek.

AÇIKLAMA GÜL BAHÇESİ'NDE


Ortak basın toplantısının, "Gül Bahçesi"nde (Rose Garden) yapılması planlanıyor. Gül Bahçesi, Obama'nın en önem verdiği yabancı konuklarla ortak basın toplantıları düzenlediği ve önemli iç gündem maddeleriyle ilgili açıklama yaptığı yer. Hava şartlarının iyi gitmemesi halinde ise ortak basın toplantısının "Doğu Odası"nda (East Room) yapılması bekleniyor. Bir saat olarak planlanan basın toplantısının ardından ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan Erdoğan ve Türk heyeti onuruna ABD Dışişleri Bakanlığı'nda öğle yemeği verecek. Ardından Başbakan Erdoğan, Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile görüşecek. Erdoğan, daha sonra ABD Ticaret Odası'na geçerek burada ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'la Türk ve Amerikalı işadamlarıyla Yuvarlak Masa toplantısı düzenleyecek.

BEYAZ SARAY'DA AKŞAM YEMEĞİ


Başbakan Erdoğan, akşam saatlerinden Başkan Obama'nın onuruna vereceği akşam yemeği için tekrar Beyaz Saray'a geçecek.
Başbakan Erdoğan, Cuma günü Brookings Enstitüsü'nde "AK Parti İktidarları ve Türkiye'nin Dönüşümü" başlığıyla bir konuşma yapacak. ABD'li gazetecilerin yanı sıra politikacı ve iş dünyası temsilcilerinin izleyeceği konuşmanın ardından Erdoğan, SETA tarafından düzenlenen konferansta "21. Yüzyılda Küresel Düzen ve Adalet" başlığı altında bir konuşma yapacak. Başbakan Erdoğan, Washington temasları boyunca "Blair House" adıyla anılan Başkanlık Konukevi'nde konaklayacak. Erdoğan için devlet başkanlarının önem verilen ziyaretlerinde uygulanan "A" tipi protokol uygulanıyor.

SİLİKON VADİSİ'NE ZİYARET


Erdoğan, Washington'daki temaslarını tamamlayarak akşam saatlerinde San Fransisco'ya geçecek. 18 Mayıs Cumartesi günü Silikon Vadisi'ndeki bazı kuruluşları ziyaret edecek olan Başbakan Erdoğan, daha sonra Amerika İslam ve Türk Toplumu Temsilcilerini Kabul edecek. Erdoğan'ın 20 Mayıs Pazartesi günü ise öğle saatlerinde San Francisco'daki temaslarını tamamlayarak Türkiye'ye hareket etmesi planlanıyor. Erdoğan ayrıca, ziyareti kapsamında yarın başkent Washington'a yakın bir bölgede Maryland eyaletinin sınırları içerisindeki Türk Amerikan Toplum Merkezi'nin inşaat alanını da gezecek.

HEYETTE KİMLER VAR?


Başbakan Erdoğan'ın yoğun gündeme sahip Washington ziyaretine, eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da eşlik ediyor. 

Erdoğan'dan Obama'ya sürpriz hediyeBaşbakan Tayyip Erdoğan, şu dakikalarda Beyaz Saray'da ABD Başkanı Barack Obama'yla gerçekleştirdiği görüşmeye eli boş gitmedi. Erdoğan Obama'ya hediye olarak üzerinde Arapça hat ile "Barack Huseyin Obama" yazılı bir levha hediye etti.  

 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Pakistan'da hükümet binasında yangın