Beyin müzikle aydınlatılacak

İspanya'da bilim adamları beyin aktivitelerini müzik kullanarak keşfeden yeni bir yöntem geliştirdi. Beynin kapasitesi ve beyindeki rahatsızlıklar müzikle tespit edilebilecek

27 Mayıs 2013, Pazartesi 15:41
A A

İspanya'da bilim adamları beyin aktivitelerini müzik kullanarak keşfeden yeni bir yöntem geliştirdi. Bu yöntemle sinir hücrelerine ait bilgiler takip edilebiliyor ve bu bilgiler müzik notalarına dönüştürülebiliyor. Böylece beynin kapasitesi ve beyindeki rahatsızlıklar tespit edilebiliyor.
 
İşleri piyanoyla ancak onlar müzisyen değil bilim insanı. İspanya’da bir grup bilim insanı sinir hücrelerinin araştırılabilmesi için yeni bir yöntem geliştirdi. Projede mikro-elektrotlar ve mikroskop yardımıyla nöron hücrelerinde bulunan dikensi yapıların üç boyutlu bir modeli oluşturuluyor. Bunu gerçekleştirebilmek için de bilim insanları müzikten faydalanıyor.
 
Konuyla ilgili İspanyol bilim insanı Javier De Felipe “Nöron hücrelerindeki diken benzeri yapılar için müzik çaldığımızda 'diken müziği' adını verdiğimiz bir bilgi elde ediyoruz. Bu bilgi bize, dikenin boyutu ve konumu ile ilgili bilgi veriyor. Diken üzerinden geçen müziği izlediğimizde nöron dikenleri hakkında önemli bilgilere ulaşıyoruz.” diyor.
 
Sinir hücrelerindeki her bir küçük diken benzeri yapı aslında bir bilgisayar gibi çalışıyor.Nöron dikenlerinden, farklı insanlarda faklı müzikler elde ediliyor. Bir başka bilim insanı Isabel  Fernaud ise “Yaşlı bir insan genç birine göre daha az nöron dikenine sahip. Bu da dikenlerin arasında daha büyük boşlukların olması sonucunu doğuruyor. Böylece yaşlı ve gençlerden elde edilen müzikler de farklılık arz ediyor.” dedi.
 
Bu çalışmadan elde edilen bilgilerin, Alzhemier (Alzaymır) ve Parkinson gibi önemli hastalıkların anlaşılmasında önemli ilerlemeler sağlaması bekleniyor. Zira bu tür hastalıklar, doğrudan nöron dikenlerinin değişime uğraması sebebiyle ortaya çıkıyor.

TRT TÜRK

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.