Beyin tümörlerine 'uzay neşteri'

Beyin tümörlerinin tedavisinde uygulanan ve “Uzay Neşteri” olarak adlandırılan CyberKnife, cerrahi müdahale gerektirmeyen, anestezisiz ve ağrısız bir tedavi imkanı sunuyor. 2009 yılından beri Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bu yöntemle 1500 hasta tedavi edildi

18 Ekim 2014, Cumartesi 17:19
A A
Beyin tümörlerine 'uzay neşteri'

Şiddetli baş ağrısı, konuşmada güçlük, davranış değişiklikleri, denge kaybı, duyma- görme bozuklukları gibi belirtilerle ortaya çıkan beyin tümörü, ülkemizde her yıl yaklaşık 15 bin kişide görülüyor. Hastaların sosyal hayatlarını sıkıntıya sokan bu tehlikeli hastalıkta uygulanan tedavi yöntemleri ise hastalığın derecesine göre uzun ve yıpratıcı oluyor. Kanser tedavisindeki süreyi kısaltan ve tümörü, anestezi gerektirmeden ağrısız bir şekilde adeta nokta atışıyla tedavi eden CyberKnife diğer bir adıyla uzay neşteri, cerrahi müdahale kavramını ortadan kaldırıyor.

ANESTEZİ UYGULANIYOR MU?

İstanbul İli Anadolu Güney Kamu Hastaneler Genel Sekreterliği-Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Kliniği İdari Sorumlusu Uz. Dr. Atınç Aksu, “Yaygın olarak iyi huylu ve ikincil beyin tümörlerinde (metastatik) kullanılan CyberKnife yöntemi; çok sayıda ışın demetinin kafatası içindeki tümöre yönlendirilmesi ve bu noktada yüksek enerji sağlayarak çevre sağlam dokunun korunmasını sağlayan robotik radyocerrahi sistemidir.CyberKnife, aynı zamanda bel kemiğindeki ya da vücudun herhangi bir bölgesindeki tümörlerin tedavisinde de uygulanmaktadır” açıklamalarında bulunurken bu tedavi yöntemi sayesinde hastaya anestezi uygulanmadığını da belirtiyor. CyberKnife tedavi yöntemi, hastaya ağrısız bir şekilde ve hastaneye yatış gerektirmeden uygulanabiliyor. Böylece hasta, tedavi sonrasında günlük yaşantısına anında dönebiliyor.

ANLIK MÜDAHALE İMKANI SAĞLIYOR

Radyasyon onkolojisinde CyberKnife yönteminin çok önemli bir yeri olduğunu belirten Uz. Dr. Atınç Aks, “CyberKnife uygulanırken tümör ve hasta hareketleri, anlık görüntü kılavuzluğu sistemi ve bilgisayar kontrollü robot teknolojisi yardımıyla anında izlenmektedir. Böylece tedavi sırasında anlık meydana gelen değişiklikler saptanarak düzeltilebilmekte yada solunuma bağlı tümör hareketi takip edilebilmektedir.Son derece hassas olan bu sistem, her ışınlama öncesi radyolojik bir görüntü alarak, uygulanan ışının doğru yere güvenli bir şekilde verilip verilmediğini kontrol etmektedir.” diyor. Klasik ışın tedavisindeki tek düzlemli tedavilerin aksineCyberKnife ile çok düzlemli tedaviler yapılabiliyor. Bu sayede de hastalığın tedavi süreci kısaltılmış oluyor.

VİDALI ÇERÇEVELERE SON!

Radyocerrahide uygulanan diğer sistemlerde başın hareketlerinin engellenmesi için hastayı sabitleyen vidalı bir çerçevenin lokal anestezi uygulanarak kafatasına takıldığını belirten Uz. Dr. Atınç Aksu “Hastaları oldukça rahatsız eden bu uygulama CyberKnifeyönteminde kullanılmamaktadır.Tedavi sırasında hasta hareketini en aza indirmek amacıyla suda yumuşayan ve hastanın başını sabitleyen, hastanın rahat edebildiği termoplastik baş maskeleri ya da vücut kalıpları kullanılmaktadır. Ancak vücudun diğer bölgeleri için tümör takibinin yapılıp milimetrik hassasiyetin sağlanabilmesi amacıyla tümör ve çevresine işaretleyici yerleştirilmesi gereklidir” dedi.

HASTA TAKİBİ VE KONTROLÜ ÇOK ÖNEMLİ

CyberKnife’ın cerrahi müdahaleye uygun olmayan, cerrahi olarak yüksek risk taşıyan veya cerrahi müdahaleye alternatif tedavi arayan hastalar için en güvenilir yöntem olduğunu belirten Uz. Dr. Atınç Aksu “Yaklaşık olarak 2 ay süren konvansiyonel radyasyon tedavisinin aksineCyberKnife yöntemi, 1-5 gün arasında uygulanır ve yapılan planlama sonrası belirlenmiş olan ışın sayısına bağlı olarak 30-120 dakika sürer” derken tedavi sonrasında hastanın kontrolünün çok önemli olduğunu da ifade ediyor.

“Özellikle beyin radyocerrahisi sonrası hastaya kortizon kullanılması önerilmiş ise tuzsuz diyet, tansiyon ve kan şekeri takibi, kontrollü ilaç kesilmesi gerekiyor.” diyen Uz. Dr. Atınç Aksu, Türkiye’nin en önemli radyoterapi merkezlerinin başında gelen Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde2009 yılından beri uygulanan CyberKnife yöntemiyle bugüne kadar yaklaşık 1500 hastanın başarılı şekilde tedavi edildiğini ve hastalardan hiçbir ücret alınmadığının da altını çiziyor.
 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...