Beykonak Belediye Başkanı 41 gün sonra serbest

Beykonak Belediye Başkanı 41 gün sonra serbest

Antalya'nın Kumluca İlçesi'ne bağlı Beykonak Belediyesi'ne düzenlenen operasyon kapsamında tutuklanan Belediye Başkanı MHP'li Recep Turan, 3'üncü Yargı Paketi'nin yürürlüğe girmesiyle 41 gün sonra serbest kaldı

13 Temmuz 2012, Cuma 19:10 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Kumluca Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında yaklaşık 4 ay süren fiziki ve teknik takibin ardından Antalya Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Kumluca Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından 29 Mayıs’ta, ’ihaleye fesat karıştırmak’, ’ihale yapmaksızın kamu malı satın almak’ ve ’görevi kötüye kullanma’ iddialarıyla Beykonak Belediyesi’ne yönelik operasyon yapıldı.

Baskında, aralarında Belediye Başkanı Recep Turan’ın da bulunduğu 11’i belediye çalışanı 14 kişi gözaltına alındı. Jandarmadaki ifadelerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 11’i savcılıktaki ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, Başkan Recep Turan, hal müdürü M.Ç. ve makam şoförü V.Y. tutuklandı.

Belediye Başkanı Turan, 3’üncü Yargı Paketi’nin yürürlüğe girmesinin ardından 41 gün sonra serbest bırakıldı. Turan, avukatları aracılığıyla hafta başında Kumluca Sulh Ceza Mahkemesi’ne başvurup tahliye talebinde bulundu. Talebi değerlendiren mahkeme, Başkan Turan’ın tutuksuz yargılanmasına karar verdi. Mahkeme ayrıca diğer tutuklu sanıklar hal müdürü M.Ç. ve makam şoförü V.Y.’nin de serbest bırakmasına karar verdi.

Kararın ardınan Başkan Turan, bugün Kumluca Cezaevi’nden serbest bırakıldı.

Tahliye kararının duyulması üzerine Başkan Turan’ın yakınları ve çok sayıda partili cezaevi kapısı önünde toplandı. Davul zurna eşliğinde kapıda bekleyen kalabalık, Turan’ı sevinç gösteriyle karşıladı. Tahliye sevincini bekleyenlerle kutlayan Başkan Turan, "Özgürlük çok güzel bir şey. Allah içeridekileri de kurtarsın. Hizmetlerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz" dedi. Başkan Turan daha sonra konvoy eşliğinde evine gitti.


Ekrem KARAMAN/KUMLUCA (Antalya), (DHA)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Bugün okullar tatil mi? Hakkari'de okullar tatil edildi