Beykoz'un 'Mozart'ı otizmli Yunus'a Cem Yılmaz sahip çıktı

Beykoz'un 'Mozart'ı otizmli Yunus'a Cem Yılmaz sahip çıktı

Komedyen Cem Yılmaz, Beykoz'un 'Mozart'ı otizmli Yunus'un konservatuvar hayallerini gerçekleştirmek için kolları sıvadı

15 Haziran 2017, Perşembe 09:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Beykoz'da tek katlı bir gecekonduda geçim savaşı veren Yazar ailesinin ikiz çocuklarından biri Yunus. 3 yaşına kadar tek kelime konuşmayan Yunus, ilk kez annesinin örgü iplerinden ve gazete kağıtlarını yırtarak oluşturduğu harfler aracılığıyla çevresiyle iletişim kurmaya başladı. Yunus, 4 yaşına geldiğinde ise yaşıtlarının aksine okuma-yazmayı çoktan öğrenmişti.

Uzun hastane süreçlerinin ardından 7 yaşına geldiğinde otizm spektrum bozukluklarından biri olan "Asperger Sendromu" teşhisi konulan Yunus, öğrenim hayatı boyunca kaynaştırma öğrencisi olarak eğitim gördü ve bir dönem de antidepresan ilaçlarına mahkum kaldı.


MOZART'LA AYNI MÜZİK YETENEĞİNE SAHİP


Yunus'un hayatı, ortaokuldaki müzik öğretmeninin onu keşfetmesiyle bambaşka bir yön aldı. Öğretmeni çevresindeki birçok kişinin "zihinsel engelli" gözüyle bakarak dışladığı Yunus'un, dünyada Mozart, Beethoven, Chopen gibi sanatçılarda görülen, herhangi bir sesi referansa gerek olmadan doğrudan notaya dökebilme olarak adlandırılan üstün müzik yeteneği "absolut kulağa" sahip olduğunu saptadı.

Öğretmenin desteğiyle girdiği Güzel Sanatlar Lisesi'nden geçtiğimiz yıl mezun olan Yunus'un konservatuvara giderek hayallerini gerçekleştirmesine 100 puan barajı engel oldu. 

Günün 7-8 saatini bir hayırseverin verdiği piyano başında geçiren ve baraj uygulamasının kalkmasını isteyen Yunus bir yandan da kanserli annesine yardım ediyor. Arkadaşı olmayan ve gününün büyük bölümünü evde geçiren Yunus, "Günde 7-8 saat piyano çalıyorum. Geçen yıl güzel sanatlar lisesinden mezun oldum. Üniversiteye gitmek istiyorum. Konservatuvar okumayı tercih ederim. Benim hayalim, müzisyen, piyanist olmak. Üniversite sınavına iki defa girdim, biri geçen sene biri bu sene. Düşük puan aldım. Baraj uygulaması kalkmalı, yetenek sınavıyla girmeyi tercih ederim." dedi.Her gün sabaha karşı dörtte uyanarak kısmi felçli olan ve kanserle mücadele eden annesinin ilaçlarını verdiğini, ayrıca ev işlerine de yardımcı olmaya çalıştığını anlatan Yunus, piyanoya olan sevgisini, "Benim için yemek yemek, su içmek gibi." sözleri ile dile getirdi.


TÜRKİYE BEYAZAY DERNEĞİ, YUNUS İÇİN YÖK'E BAŞVURUDA BULUNDU


Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Yunus Yazar'ın durumuyla ilgili Yükseköğretim Kurulu (YÖK) nezdinde girişimlerde bulunduklarını belirterek, "Şahsen bunu vatandaşlıktan da öte bir insanlık görevi olarak düşünüyorum. Böyle gençlerin topluma, insanlığa kazandırılması lazım." dedi.

YÖK İNCELEME BAŞLATTI


Anadolu Ajansı, "Beykoz'un Mozart'ı otizmli Yunus'un konservatuvar hayali" başlığıyla yayımladığı haberde, dünyaca ünlü sanatçı Mozart ile aynı müzik kulağına sahip olan ve konservatuvarda eğitim alabilmenin hayallerini kuran otizmli Yunus Yazar'ın durumunu gündeme taşımıştı.

 YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç'ın talimatıyla otizmli Yunus Yazar'ın durumu, YÖK'ün ilgili birimlerince incelemeye alındı.

Güzel sanatlar lisesinden geçen yıl mezun olan Yunus Yazar, kendisinin ve benzer durumdaki yetenekli gençlerin üniversiteye girebilmesi için özellikle konservatuvar gibi yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümlere engelli öğrenci alımında, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'ndaki (YGS) baraj uygulamasının kaldırılması talebinde bulunmuştu.

 

CEM YILMAZ: BU KIYMETLİ KARDEŞİMİZE DESTEK OLMAK İSTİYORUM


Cem Yılmaz, Yunus ile ilgili haberleri gördükten sonra Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu: "Bu kıymetli kardeşimize destek olmak istiyorum. Konservatuvar okuması için yetkililer de destek olursa ben burs vermek isterim. @anadoluajansi" 

İŞTE CEM YILMAZ'IN O PAYLAŞIMI:


EN SEVİLEN BABA CEM YILMAZ

Bir internet sitesinin düzenlediği 'Babalar Günü' anketinde Türkiye'nin en sevilen ünlü babaları seçildi. 6 bin 595 oyun kullanıldığı anketin sonuçlarına göre; Cem Yılmaz birinci oldu.


En sevilen baba Cem Yılmaz 
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ünlü çiftin ikinci bebekleri dünyaya geldi