Beyninden canlı tenya çıktı!

ABD'nin California eyaletinde yaşayan Luiz Ortiz adlı bir adamın beynindeki canlı şerit solucanı larvası (tenya) acil ameliyatla alındı

06 Kasım 2015, Cuma 10:12
A A
Beyninden canlı tenya çıktı!

Luis Ortiz çok şiddetli baş ağrısı şikayeti ile bir hastaneye gitmişti. Beyin cerrahı Soren Singel, hastanın beynini taradığına bir şerit solucanı larvasını fark etti. Şerit solucanı larvası, kan dolaşımını durduran bir kistin içinde büyümüştü ve beynin geri kalanına doğru ilerliyordu. Doktorlara göre hastanın sadece yarım saatlik ömrü kalmıştı.

Ortiz, ''Orada öylece kaldım ve sonra kusmaya başladım. Doktor solucanı çekip aldı ve vücudunun hala oynadığını söyledi. Bu hiç iyi değildi'' dedi.

Beyindeki larva kistleri, bağırsağında domuz solucanı bulunan kişilerin dışkısındaki mikroskobik boyutlardaki yumurtaların yutulmasıyla oluşuyor. Yumurtalar vücudunun içine girdikten çatlıyor ve çıkan kurtlar beyne kadar ulaşabiliyor.

Amerikan Bulaşıcı Hastalık Denetleme ve Önleme Merkezi yılda yaklaşık bin kişinin beyindeki larvanın alınması için hastaneye yattığını açıklıyor.

Ortiz Ağustos’daki ameliyatın ardından hala iyileşme aşamasında. Bu sonbaharda Sacremonto Sate Üniversitesi’ndeki son yılına başlaması gereken Ortiz, yakında okula dönmeyi umuyor.

Ortiz CBC San Fransico’ya yaptığı açıklamada, ''Şu anda hayatta olduğum için mutluyum. Eğer biraz daha geç kalsaydım, burada olamazdım'' dedi.

BBC Türkçe

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER İşte aşure yemek için 7 neden!