Beyoğlu Sineması için umut ışığı doğdu

Beyoğlu Sineması için umut ışığı doğdu

Beyoğlu Sineması için hafta başında alınan kapatma kararı, sinemaseverlerin desteği ile şimdilik durdu. Sinema yazarı Cem Altınsaray girişimleriyle başlayan kampanyanın etkili bir noktaya gelmesiyle tarihi sinemanın kapanma tehlikesini tamamen aşabileceği belirtiliyor
 

16 Haziran 2017, Cuma 16:48 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Beyoğlu Sineması’nın borçlarını ödeyemez hale geldiği için kapanma kararı aldığını duyurması özellikle de sinemaseverler arasında büyük bir üzüntü dalgası yaratmıştı. Haberin yayılmasından sonra devreye giren ilk isimlerden biri sinema yazarı Cem Altınsaray oldu.

Altınsaray hemen ertesi gün sinema yönetimiyle irtibata geçti ve salonun kapanmaması için neler yapılabileceği üzerine görüşmelere, toplantılara başladı.Sosyal medya üzerinden de attığı her adımı duyuran Altınsaray dün Beyoğlu Sineması ile birlikte oluşturduğu bir metni paylaştı.

Altınsaray’ın sosyal medyadan paylaştığı ve yapılması gerekenleri 3 maddede sıralayan bu bildiride şu ifadelere yer verildi:
“1. Borcun en kısa zamanda ve sinemanın şanına yakışır şekilde ifa edilebileceği sağlıklı bir kaynak akışı yaratmak, 2. Mali açıdan dengeye ulaşmaya çalışırken, eşzamanlı olarak borca yol açan olumsuz koşulların giderilmesi adına adımlar atmak, 3. Sinemanın kendisini sadece film izlenen değil, sinema kültürünün her yönüyle paylaşılabildiği sosyal bir yaşam alanına dönüştürmek için projeler üretmek.”

‘MESELE SADECE BEYOĞLU SİNEMASI DEĞİL’

Cumhuriyet gazetesi'e konuşan Cem Altınsaray, sosyal medyada başlayan ve kartopu etkisiyle büyüyen kamuoyu tepkisinin sinema yönetiminin de kapanma kararında geri adım atmasında etkili olduğunu vurguluyor:

“İki gündür sadece bana 2000’den fazla destek mesajı geldi. Kimse bu sinemanın kapanmasını istemiyor. Bu coşku, bu tutku, bu heyecan herkesi çok duygulandırdı. Sinemanın yöneticileri de inanamadı, rüyada gibiler diyebilirim. Bence iyi bir organizasyonla, iyi bir akılla bu işin içinden çıkılabilir. Şu andan itibaren atılacak somut adımları belirlemeli, önümüzdeki altı ay boyunca neler yapılabilir onları planlamalıyız.”

Kampanya sürecinde Filmloverss.com sitesinin kurucusu Utku Ögetürk ve ekibinin de kendisine yardımcı olduğunu belirten Altınsaray sözlerini şöyle noktalıyor: “Hani Gezi zamanı deniyordu ya ‘mesele sadece ağaç değil’ diye. Şimdi de mesele sadece Beyoğlu Sineması değil. İnsanlar artık bir şeyleri de kurtarabilmek istiyor. Bu kararlılık, bu coşku hep ondan; bir şey yaptık diyebilmek için.”

Hurriyet.com.tr'ye konuşan bir kaynak ise sinemanın kapatılmasına yönelik alınan kararın tamamen geri çekilmediğini ve başlatılan kampanyanın etkili bir konuma gelmesi durumunda bu tehlikenin aşılabileceğine işaret etti.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Uşak’ta orman yangını! Ekiplerin müdahalesi devam ediyor