Bezm-i Alem Camii güvenlik görevlisi anlattı

Bezm-i Alem Camii güvenlik görevlisi anlattı

Gezi Parkı eylemleri sırasında Dolmabahçe'deki Bezm-i Alem Valide Sultan Camii'nde yaşananlar ülke gündemine damga vurmuştu. Güvenlik görevlisi o camide yaşananları mahkemede anlattı

14 Kasım 2014, Cuma 20:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Taksim’deki Gezi Parkı odaklı eylemlerle ilgili 7’si yabancı uyruklu 255 sanığın yargılandığı davada tanık olarak dinlenilen Dolmabahçe’deki Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi’nin güvenlik görevlisi Naif Uçar, "İçeriye girenler ilk önce ayakkabılarını çıkardı, yaralılar gelmeye başlayınca çıkarmamaya başladı. Bir kişinin sigara içtiğini gördüm. İçeride bin kişi vardı. Bunların yüzde 10’u sarhoştu. Caminin tümüne hakim değildim ama bir bira kutusu gördüm" dedi.

İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, 39 sanık ile avukatları katıldı.

Tanık olarak dinlenilen Bezm-i Alem Valide Sultan Camisi’nin güvenlik görevlisi Naif Uçar, olay günü yaşananları şöyle anlattı:

İLK ÖNCE AYAKKABILARINI ÇIKARDILAR AMA..

"Akşam namazından sonra caddede kalabalık toplandı. Caminin imamı Halil Necipoğlu kalabalık olunca ’Camiyi kapat’ dedi. Camide bulunan birkaç kişiyi dışarıya çıkararak, camiyi kapattım. Sonra kalabalık gittikçe çoğaldı. Kalabalık camiye ait demirleri söktü. Camiden aldıkları malzemelerle Kabataş tramvay durağına set kurdular, iki-üç bin kişi vardı. Daha sonra 15-20 kişilik beyaz gömlekli bir grup geldi. Bunlar caminin kapısını zorladı. Kapı hafif açılınca imam Halil Necipoğlu ’Kapıyı aç’ dedi. Açtım. Ondan sonra camiye girildi. İçeriye girenler ilk önce ayakkabılarını çıkardı, yaralılar gelmeye başlayınca çıkarmamaya başladı. Camiyi bölümlere ayırmaya başladılar; eczane, cerrahi gibi.

"YÜZDE 10'U SARHOŞTU"

Motosikletli kuryeler ilaç getiriyordu. İçeride bir kişinin sigara içtiğini gördüm, çıkarmak istedim ama çıkmadı. Gidip doktora söyledim, doktor bu kişiyi dışarıya çıkardı. İçeride bin kişi vardı. Bunların yüzde 10’u sarhoştu." Hakimin "İçeride bira kutusu gördün mü? İçeride bira, alkol kullanan oldu mu?" sorusuna Uçar, şu yanıtı verdi: "Caminin tümüne hakim değildim ama bir bira kutusu gördüm. Caminin, kadınların ibadet ettiği bölümünde pencerenin kenarında bira kutusu gördüm. Hafiften doluydu, kutu hafiften ezilmişti. Kutuyu kullanan şahsı görmedim. Kutuyu cami tamamen boşaldıktan sonra gördüm. Cami boşaldıktan sonra yaptığımız kontrolde çok sayıda plastik su şişeleri, ilaç kutuları, gazete gibi şeyler çıktı. Cami kullanılmaz haldeydi, dış kameraları kırılmıştı."

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Polisten fuhuş operasyonu! Detaylar mide bulandırdı