Biber, armut ve üzümde zehir uyarısı

Biber, armut ve üzümde zehir uyarısı

Dünyaca ünlü çevre örgütü Greenpeace Avrupa'da satılan 76 sebze-meyveyi test etti. Türkiye'de üretilen biber, armut ve üzüm en tehlikeli ürünler çıktı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, iddiaları yalanladı

27 Mart 2012, Salı 09:54 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News


Türk domatesi başta olmak üzere tarım ürünleri ihracı çeşitli kez “İnsan sağlığına zararlı kalıntı” tespitiyle sekteye uğramıştı. Türkiye buna rağmen 2011 yılında 2 milyar 339 milyon dolarlık sebze meyve ihracatı gerçekleştirmişti.

Vatan'ın haberine göre, çevre örgütü Greenpeace, yaptığı araştırmada en tehlikeli ürünler listesinde ilk 3 sıraya yine Türkiye’de yetişen tarım ürünlerini koydu.

Türk tarım ürünleri bir kez daha ağır darbe yedi. Bugüne kadar başta Rusya olmak üzere Ukrayna, Almanya, Hollanda gibi ülkelerden “Yolladığınız tarım ürünlerinde insan sağlığına zararlı kalıntı madde var” uyarısı alan, hatta belirli aralıklarla ihracat imkanları kesilen Türkiye, bu kez de Greenpeace’in raporu ile şoka girdi. Çevre örgütü Greenpeace’in marketlerde satılan sebze ve meyveleri inceleyen araştırmasından korkutucu sonuçlar çıktı. Örgütün en tehlikeli ürünler listesinde ilk üç sırayı Türkiye’de yetişen biber, armut ve üzüm aldı. Greenpeace bu ürünlerin kesinlikle tüketilmemesini istedi.

Dünyaca ünlü örgütün Almanya’da yayınladığı “Kimyasal maddesiz yemek” başlıklı 26 sayfalık raporda, Türkiye’de üretilen sebze meyvelerin tüketilmemesi için uyarılar yer alıyor.

Greenpeace üyeleri 2009-2010 yıllarında farklı ülkelerdeki farklı bölgelerdeki süpermarket, manav, perakende ve toptan satış yerlerinden 76 çeşit sebze ve meyve satın alarak bunları uzmanlara inceletti. Test edilen ürünlerin bir kısmında, sınırın üzerinde kimyasal madde tespit edildi. Araştırma sonucuna göre, incelenen ürünlerin yüzde 50’sinde zararlı organizmaları engellemek amacıyla tarımda kullanılan “pestisit” türü kimyasal maddelere rastlandı.

Organik ürün alın

En fazla kimyasal maddenin kullanıldığı ürünler listesinin başında ise ortalama 24 kimyasal maddenin tespit edildiği Türkiye’de üretilmiş biber yer alıyor. İkinci sırada 10 kimyasal madde ile yine Türkiye’de yetiştirilen armut var. Üçüncü ise ortalama 9 kimyasal maddeyle Türk üzümü.

Türkiye’de yetiştirilen kabak ve greyfurt da ‘sakıncalı’ listesine alınanlar arasında. İnceleme sonucuna göre, bu ürünlerdeki pestisit miktarı sıklıkla AB tarafından belirlenen kimyasal madde sınırının üzerinde. Buna ek olarak, Hindistan ve Tayland’da üretilen egzotik ürünlerden biber ve bamyanın da sorun teşkil eden oranlarda kimyasal içerdiği belirtiliyor. AB ülkelerindeki sebze ve meyvelerin, Türkiye ve denizaşırı ülkelere göre daha az kimyasal madde içerdiği ifade ediliyor.

Greenpeace uzmanı kimyager Manfred Santen, “Yemeğinde kimyasal madde olmasını istemeyen, organik ürün almalı ya da hangi ülkeden olduğuna bakmalı” dedi. Örgüt, çocuk, hamile ve hastaların bu maddelerden korunması gerektiğini belirtti.

2023 hedefi 10 milyar $

Türkiye tarım ürünleri ihracatından 2011’de 2 milyar 339 milyon dolar gelir elde etti. Rusya dahil pek çok ülkede Tarkan’lı tanıtım kampanyaları düzenlendi ve Türk tarım ürünleri hakkındaki olumsuz algı değiştirilmeye çalışıldı. Türkiye’nin 2023 hedefi 10 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç etmek.

BAKANLIK YALANLADI

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Sebze ve meyvelerde ilaç kalıntısı" iddialarının mesnetsiz, abartılı ve teknik olarak imkansız olduğu, yurt içinde tüketilen ve ihraç edilen ürünlerde gıda güvenilirliği açısından endişe edilecek bir durumun söz konusu olmadığı belirtildi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında "sebze ve meyvelerde ilaç kalıntısı" bulunduğuna dair haberlerin yer aldığı, söz konusu haberlerde yer alan "gerçek dışı ve dayanaksız" iddiaların, kamuoyunda gereksiz endişe ve yanlış
anlaşılmalara neden olacağından Bakanlıkça bir açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

Türkiye menşeli taze meyve ve sebzelerin AB’ye ithalatında, giriş noktalarında sistematik olarak kontrole tabi tutulduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Söz konusu haberde AB tarafından incelemeye tabi tutulduğu söylenen biber, armut, kabak ve greyfurt gibi sebze ve meyvelerde 2011 yılı ihracatımız
2,4 milyar dolar olup, yapılan bu ihracatta zirai ilaç kalıntısı aranmasına yönelik gerçekleştirilen resmi kontroller sonucunda, herhangi bir olumsuzluğa
rastlanmamış ve hiçbir resmi şikayet alınmamıştır. Diğer taraftan son yıllarda Rusya Federasyonu ve AB ülkelerine ihraç edilen meyve-sebzelerin, ilaç kalıntısı nedeniyle geri dönmemesi, Bakanlığımızın ortaya koyduğu ’tarladan sofraya’ izlenebilirlik mekanizmasının etkinliğinin kanıtıdır.

Bakanlığımızın gıda güvenilirliğine yönelik olarak, hem yurt içi hem de ihracatta, zirai ilaç ve diğer kimyasal kalıntısı için yaptığı takip ve kontroller aynı sıklık ve titizlikle devam etmekte olup, yurt içinde tükettiğimiz ve ihraç ettiğimiz ürünlerde gıda güvenilirliği açısından endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.

Dolayısıyla söz konusu haberlerdeki iddialar; mesnetsiz, abartılı ve teknik olarak imkansızdır. İddialarla ilgili Türkiye’nin hak ve menfaatleri
doğrultusunda uluslararası kuruluşlar ve ülkeler nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmaktadır. Gelişmeler ile ilgili kamuoyu bilgilendirilecektir."


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Pakdemirli: Satılamayan hayvanları biz alacağız