Biberon nasıl temizlenir?

Farklı sebeplerden dolayı emziremeyen anneler bebeklerini beslemek için biberon kullanır. Biberon temizliği bebek sağlığı için oldukça önem taşır. Eğer siz de biberon temizleme yöntemi arıyor ve biberon nasıl sterilize olur öğrenmek istiyorsanız "Biberon nasıl temizlenir? Biberonları sterilize etme yöntemleri" haberimize bir göz atın.

28 Mayıs 2020, Perşembe 12:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bebeğini emziremeyen annelerin en büyük kurtarıcısı biberon. Biberon kullanırken dikkat edilmesi gereken en büyük husus ise, güvenli bir şekilde sterilize edilmiş olması. Eğer siz de biberon nasıl temizlenir merak ediyor ya da biberon sterilize hale nasıl getirilir öğrenmek istiyorsanız "Biberon nasıl temizlenir? Biberonları sterileze etme yöntemleri" haberimize bir göz atın.

Biberonlar neden sterilize edilmeli? 

Patojenik mikroorganizmaların şişenin nemli iç kısımlarında birikmesi ve gelişmesi çok kolaydır. İçlerinde süt bulunan ve daha sonra düzgün temizlenmeyen şişeler, hastalığa neden olan bakteri ve virüsler için mükemmel üreme alanları sunar. Daha sonra, bu mikroorganizmalar bebeğinizin vücuduna kolayca erişebilir, bu da kusma, ishal ve diğer enfeksiyonlara ve hastalıklara yol açabilir.

Yeni doğmuş bir bebek, yalnızca hamileliğin son 3 ayında anneden geçen hastalıklarla mücadele eden antikorlara sahiptir. Bu pasif bağışıklık formu doğumdan sonraki ilk birkaç ayda azalmaya başlar. Evinizdeki su kaynağı, özellikle belediye tarafından arıtılmış su kullanmıyorsanız, hastalığa neden olan mikroplar veya diğer yabancı maddelerle kirlenmiş olabilir. Biberon temizliği, çocuğunuzu mikroplardan korumak için geleneksel temizliğin ötesinde gerekli bir adım. Kimyasallar ve yüksek sıcaklık kullanılarak şişedeki bakteri ve diğer hastalık taşıyan ajanların öldürülmesini amaçlar.Biberon temizleme yöntemi 1: Kaynatma ile sterilizasyon

Biberon temizleme yöntemi 1: Kaynatma ile sterilizasyon

Kaynar su ile sterilizasyonun arkasındaki mekanizma, yıkandıktan sonra kalan bakterileri öldürecek kadar yüksek sıcaklık sağlandığında çalışır. Bu belki de en basit temizleme şekli ve herhangi bir özel ekipman da gerektirmiyor. Temizlemek istediğiniz besleme ekipmanını kaplamak için yeterli büyüklükte bir tencereye veya tavaya yeterli miktarda su doldurun. Yeni yıkanmış besleme ekipmanını, hava tutucu olmayacak şekilde suya daldırın. Suyu en az 10 dakika kaynatın ve ısıyı kapatmayı unutmamak için bir zamanlayıcı ayarlayın.


Biberon temizleme yöntemi 2: Mikrodalga kullanımı

Biberon temizleme yöntemi 2: Mikrodalga kullanımı

Mikrodalga sterilizasyonu, biberon ve emzikleri temizlemek için buhar gücü kullanma prensibiyle çalışır. Düzenli evde kullanılan mikrodalgalar çok fazla gıda döküntüsü davet ettiğinden, sterilizasyon işlemi yürütmek için genellikle hijyenik olarak uygun değildir. Bununla birlikte, piyasada buhar gücünü de kullanan özel tasarlanmış sterilizasyon üniteleri bulunuyor. Bu tür birimler şişeleri plastik bir muhafaza içine sararak mikrodalgada daha kapsamlı bir temizlik sağlıyor. İster mikrodalga buharlı sterilizatör, ister standart bir mutfak mikrodalga fırını kullanın, sterilizasyon işlemine başlamadan önce tüm besleme ekipmanının iyice temizlendiğinden emin olun. Mikrodalgada yiyecek kalıntısı bulunmadığından da mutlaka emin olmanız gerek. Normal bir mikrodalga kullanırken, bir kaseye su, biberon, emzikler, halkalar, kapaklar ve diğer aksesuarlar daldırılacak şekilde suyla doldurun. Kaseyi 3-4 dakika yükseklikte ayarlanmış mikrodalgaya koyun. Ekipmanı mikrodalgadan çıkarmak için temiz, kuru fırın eldiveni kullanın. Kalan suyu boşaltın ve ekipmanın sıhhi bir yüzeyde hava kurumasına izin verin.


Biberon temizleme yöntemi 3: Soğuk sterilizasyon yöntemi

Biberon temizleme yöntemi 3: Soğuk sterilizasyon yöntemi

Temiz bir plastik kovaya sterilize edici bir çözelti veya tablet (süpermarketlerden temin edilebilir) ekleyin ve ardından bebek öğelerini içine daldırın. Ürünleri en az 30 dakika veya tercihen daha uzun süre su altında bırakın. Aynı su ve çözelti gerektiği gibi tekrar kullanılabilir, ancak 24 saat sonra değiştirilmelidir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Covid-19 anneleri bebeklerini emzirmeli