Bilge Köyü katliamında 2. dava

Mardin'in Bilge köyünde 7'si çocuk 44 kişinin öldürülmesiyle ilgili, davanın ikinci duruşması başladı

14 Ekim 2009, Çarşamba 11:57
A A
Bilge Köyü katliamında 2. dava

9’u tutuklu 13 sanık hakkında açılan dava güvenlik gerekçesiyle Çorum’a alınmıştı. Tutuklu sanıklar, Çorum Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşma için saat 08.50’de adliyeye getirildi.

Duruşma öncesinde Çorum Adliyesi ve çevresinde güvenlik önlemleri alındı. Tutuklu sanıklar, müşteki ve mağdurların yanı sıra taraf avukatlarının da katıldığı duruşma, Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) "zorunlu kapalılık" başlıklı 185/1. maddesi gereğince kapalı yapılıyor.

Mahkeme Başkanı Turgut Bayraktar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanıklardan birinin 18 yaşından küçük olması nedeniyle bütün duruşmaların kapalı yapılacağını bildirdi.

CANAVARCA HİSLE ADAM ÖLDÜRME
Tutuklu 9 sanık hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) "tasarlayarak ve canavarca hisle adam öldürme" suçundan 36’şar kez, 7 çocuğun öldürülmesi suçundan 7’şer kez ve gebe olduğu bilinen kadını öldürmek suçundan 1’er kez olmak üzere 44’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen iddianamede, bu sanıkların 4’ü çocuk 10 kişiyi de "kasten öldürmeye kalkışma" suçundan 200’er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

İddianamede, evinde 6 adet el bombası bulunan Ahmet Çelebi hakkında ise 17 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Bu arada, yaşları 18’den küçük olan 2 sanık hakkındaki soruşturmanın tamamlanması ve davaya dahil edilmesiyle toplam sanık sayısı 11’den 13’e yükseldi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.