Bilgin'den bankalara kâr ve batık uyarısı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Tevfik Bilgin, bankaların yıl sonu kârının 20 milyar liraya varacağını söyledi

13 Aralık 2009, Pazar 05:00
A A

Kârlar 20 milyara çıkacak

Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu Başkanı Tevfik Bilgin, bankacılık sektörünü uyardı. Bilgin, 2010’da kârların azalacağını ve batık kredi miktarının artacağını söyledi.

Türkiye Ekonomi Kurumu’nun Ankara’da düzenlediği toplantıda konuşan Bilgin, 2009’un ilk 10 ayında 17.4 milyar kâr açıklayan bankacılık sektörünün yıl sonunda bu rakamı 20 milyar TL’ye çıkaracağını söyledi. Bilgin, bunun, bundan sonraki birkaç yılın en yüksek kârı olacağını açıkladı.

Yeni balonlar oluşabilir

“Kâr dağıtımında hassasız” diyen Bilgin, 2010’da takipteki kredilerin artacağını kaydetti. Finans sektörünün kaynakları sanayiye kullandırmada halen çekimser kaldığını söyleyen Bilgin, “Diğer bir sorun da geçen bir yıl boyunca alınan tedbirlerin aynen kriz öncesindeki gelişmelere benzer şekilde yeni balonlar oluşturma ihtimali.

Bu bağlamda parasal gelişmelerin getireceği ağır yükler, çıkış stratejilerinin zamanlamasına önem kazandırıyor” dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.