Bilim açıkladı: Sakallı erkekler daha iyi birer sevgili

Sakal bir erkeğin makyajıdır. Ancak bilim insanlarına göre, sakallar iyi bir görünümden daha fazlasını vadedebilir. Yapılan bir araştırma, kadınların sakallı erkekleri 'iyi bir sevgili' olarak nitelendirdiğini ve uzun vadeli ilişkiler için ideal olduklarını düşündüklerini ortaya çıkardı.

12 Nisan 2021, Pazartesi 17:01 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Queensland Üniversitesi'nde psikolog olan Dr. Dixston tarafından 8 bin 500 kadının katıldığı bir anket yapıldı. Ankette kısa ya da uzun vadeli ilişki için hangi erkeğin daha çekici göründüğünü oylamaları için fotoğraflar gösterildi. Peki sonuç ne çıktı dersiniz?

Ankete katılan kadınların büyük çoğunluğu sakallı erkekleri daha çekici buldu ve uzun vadeli ilişki için ideal bir sevgili olarak değerlendirdi. Kirli sakallı ya da bıyıklı erkekleri ise kısa süreli ilişki için ideal buldular. Peki sakal bir erkeğin çekiciliğini nasıl etkileyebiliyor?

Bunun cevabı hormonlarda saklı. Kadınlar, yüksek testosteron seviyelerinden etkilenir. Yani sakallı bir erkek, "Ben olgunum, seni ve ailemizi koruyabilirim" mesajı veriyor.

Güçlü bir çene ve geniş omuzlar da bu konuda oldukça etkili. Çene çizgileri sakallar tarafından daha belirgin hale gelebilir.

Sakallar, başlı başına bir testosteron göstergesi olduğu için çekicilik ve güvenilirlik mesajlarını da beraberinde getirir.

İşin ilginç yanı, sakalların belirginliği ve yoğunluğu arttıkça, kadınlar bu tarz erkekleri daha kısa süreli ilişkiler için düşünmeye başlıyor. Yani sakalın miktarı da önemli.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sevgilinizin 'Bay Doğru' olduğunun 8 kanıtı