Bilim adamları açıkladı: Saç rengini 124 gen belirliyor

Bilim insanları, insan saçının rengini belirleyen 124 gen keşfetti. Bu sayede kişilerin saç rengini daha doğru tahmin etme imkanı olacak. Ayrıca bu çalışma, cilt kanserinin saldırgan bir türü olan melanomu anlamaya da yardımcı olacak

17 Nisan 2018, Salı 14:07
A A
Araştırmacılar, daha önce bilinmeyen saç rengi genlerini tanımlamak için  Avrupa kökenli 300 binden fazla kişinin DNA verilerini analiz etti.

Katılımcıların saç rengini genetik bilgileriyle karşılaştıran araştırmacılar,  saç renginin belirlenmesinde 124 genin etkili olduğunu ortaya koydu. Önceki çalışmalarda, saçın pigmentasyonunu etkilediği tespit edilebilen gen sayısı 100’den azdı.

Bilim insanları, yeni genetik bilginin kişilerin saç rengini daha doğru tahmin etme imkanı sağladığına işaret etti.


MELANOMU ANLAMAYA YARDIMCI OLACAK


İngiltere’deki Kings Collage Üniversitesinden Tim Spector, "Bu çalışma, tıp ve biyolojinin çeşitli alanlarında etkili olacak. Pigmentasyon konusunda bugüne kadar yapılmış en büyük genetik araştırma olarak çalışmamız, cilt kanserinin agresif bir formu olan melanom gibi hastalıkları daha iyi anlamamızı sağlayacak" dedi.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.