Bilim Kurulu, evde corona virüs testini gündemine aldı

Türkiye'de corona virüs şikayeti ile hastanelere başvuran bazı hastalar için evde tedavi süreci uygulanıyor. Bilim Kurulu'nun gündeminde ise yakın dönemde evde test uygulamasına geçilmesi yer alıyor.

27 Mart 2020, Cuma 09:50 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Türkiye corona virüs ile mücadelede yeni bir evreye geçti. Yurt dışından gelenler ve yakın temas kurdukları kişilerin ardından salgın semptomlarını gösteren herkese test uygulanmaya başladı. Yenişafağın haberine göre, Sağlık Bakanlığı kaynakları yakın dönemde evde test uygulamasına geçilebileceğini ve konunun Bilim Kurulu'nun masasında olduğunu belirtiyor.

Ateşi, öksürüğü ve nefes darlığı olan fakat burnu akmayan kişilerin corona virüs şüphelileri olduğu biliniyor.

Bu tip semptomlar gösterilen kişiler acil servislerde kabul ediliyor ancak enfeksiyon hastalıkları uzmanları tarafından değerlendirmeler yapılıyor ve genellikle maske takılarak hastane dışında kurulan çadırlarda son tetkikler yapılıyor.

Hastanelerde olmanın riski

Hastanelerde olmanın riski

Söz konusu şikayetler çerçevesinde gelen hastaların hepsine hemen test uygulanmıyor. Hastaların bir bölümünden evde sağlık durumlarını izlemesi ve kendisini çok kötü hissedenlerin yeniden acile başvurması isteniyor. Uzmanlar, semptomları gösterip ama seyahat öyküsü olmayan bir kişinin yüzde 100 corona virüs olmayabileceğini ve bu anlamda hastanelerde olmalarının daha riskli olacağının altını çiziyor.

Hastanelerin yükü azalacak

Hastanelerin yükü azalacak

Sağlık Bakanlığı kaynakları, bu tür şüpheliler için önümüzdeki dönemde evde test uygulamasına geçilebileceğini ve bu durumun hem hastanelerin yükünü azaltacağını hem de olası corona virüs şüphelilerini daha güvenli hale getireceğini belirtiyor. Söz konusu kararın henüz Bilim Kurulu'nun masasında olduğunu belirten kaynaklar, evde test uygulaması için 'evde bakım hizmetleri' veren personellerin devreye sokulabileceğinin de altını çiziyor.

14 gün izolasyon süresinin önemi

14 gün izolasyon süresinin önemi

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Doç.Dr. Fatih Çiftçi, bu uygulama ile birlikte hastaların hem kendisi hem de çevresini için tedbirler alabileceğini belirterek, "Kişi evde eğer pozitif olduğunu öğrendi ama semptomları göstermiyor. 14 gün izolasyon süresine dikkat eder. Bu salgında bir kişi temas ettiği çok sayıda kişiye bulaştırabilir. İzolasyon sürecinde öğrenirse çevresini de enfekte etmemiş olur" dedi.

İlk önce başvurulması gereken yer

İlk önce başvurulması gereken yer

Corona virüs semptomları olduğunu düşünen bir kişi ilk önce nereye başvurmalı sorusuna da yanıt veren Çiftçi, "Sağlık Bakanlığı bir diagram yayınladı. İlk önce 184'ü arayıp durumlarını iletebilirler. Eğer hafif semptomlarsa tabi elbette aile hekimine gidilmeli. Semptomları çok ağır olan kişiler ise pandemi hastanelerine başvurmalı. Eğer semptomları hafif olan kişiler büyük hastaneleri meşgul etmemeli. Zaten oralarda da enfeksiyon riski var. Eğer hafif bulgular taşıyorsa kendisini riske atmış olur" dedi.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kabine toplantısı sonrası belli olacak? Normalleşmede atılacak adımlar