Bilim Kurulu üyesi son dakika duyurdu: Ramazan ayında ek tedbirler mi geliyor?

Ramazan ayında uygulanacak yasaklar daha önce Bakanlar Kurulu sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulmuştu. Bilim Kurulu üyesi Afşin Kayıpmaz da artan koronavirüs vakalarının ardından ramazan ayı içerisinde ek tedbirlerin alınabileceğini söyledi. İşte Kayıpmaz’ın Ramazan ayı için gelebilecek yeni yasaklarla ilgili yaptığı son dakika açıklaması…

08 Nisan 2021, Perşembe 15:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Kayıpmaz, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından 4'üncüsü düzenlenen Uluslararası Sağlık Bilimleri ve Yaşam Kongresi'ne konuşmacı olarak katıldı. 

Ramazan ayı içerisinde ek tedbirlerin alınabileceğini söyleyen Doç. Dr. Kayıpmaz, "Ramazan ayı içerisinde de belirli ek tedbirlerin gündeme gelebileceği görülüyor. Kamuda, özel sektörde uzaktan çalışma, bazı kapatma kararları düşünülebilir" dedi.


RAMAZAN AYI İÇERİSİNDE KRİTİK GÜNLER BİZİ BEKLİYOR

RAMAZAN AYI İÇERİSİNDE KRİTİK GÜNLER BİZİ BEKLİYOR

'Özellikle son dönemde vakaların yoğunlaştığı yaş grubunun 20 ile 59 yaş arası olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Kayıpmaz, şöyle devam etti: 

"Yani artık gençlerimiz, üretken nüfusumuz daha çok tehlike altında diyebiliriz. Ülkemizde diğer aşılar temin edildikçe meslek gruplarından başlayarak, riskli gruplardan başlayarak genç yaştaki kişilerin de aşılamasına devam edilecek. Yerli aşı anlamında Erciyes Üniversitesi'nde yapılan çalışma faz 2 aşamasında. Önümüzdeki günlerde faz 3'e doğru geçecek. Bu hafta itibari ile ülkemizin en kapsamlı klinik araştırma merkezini Ankara Şehir Hastane'mizde kurduk. Bundan sonra aşı çalışmalarının faz deneylerini, aynı zamanda da ilaç çalışmalarını yürüteceğimiz aşı çalışmalarını açmış bulunmaktayız.


Resmi açılışını da birkaç gün içinde yapacağız. Kendi insanlarımızın geliştirdiği aşıları çok daha iyi bir konuma nasıl getirebiliriz buna bakacağız. Pandemiyle bundan sonraki mücadelemiz nasıl olmalı? Özellikle Ramazan ayı içerisinde kritik günler bizi bekliyor diyebiliriz. Günlük 54 bin vaka belli bir süre sonra hasta ağır hastaya, ağır hasta da yaşamını kaybeden vefat sayılarına yansıyor"

RAMAZAN BAYRAMI'NDA DAHA İYİ KONUMDA OLACAĞIMIZA İNANIYORUM

RAMAZAN BAYRAMI'NDA DAHA İYİ KONUMDA OLACAĞIMIZA İNANIYORUM

Bilim Kurulu'nun mümkün olan en fazla dozda aşının gelmesi için çabalarının devam ettiğine işaret eden Doç. Dr. Kayıpmaz, "Üretici ülkelerden kaynaklanan sorunlardan dolayı istediğimiz doz şu ana kadar gelmiş değil. Bundan sonrasında inşallah kalan dozlar gelirse biz çok daha fazla aşılamayı yaparken bir yandan da alınacak olan tedbirlerle Ramazan Bayramı'nda şu anda olduğumuzdan çok daha iyi bir konumda olabileceğimize inanıyorum. 


RAMAZAN AYI İÇERİSİNDE DE EK TEDBİRLER GÜNDEME GELECEKTİR

RAMAZAN AYI İÇERİSİNDE DE EK TEDBİRLER GÜNDEME GELECEKTİR

Ramazan ayı içerisinde de belirli ek tedbirlerin gündeme gelebileceği görülüyor. Kamuda, özel sektörde uzaktan çalışma, bazı kapatma kararları düşünülebilir. Pandemi el birliğiyle mücadele etmemiz gereken bir süreç. Evet devletimiz bazı kararlar alıyor. Biz de vatandaş olarak bu kararlara uymak durumundayız. Yumruk şeklinde selamlama şekli gelişti, burada da fiziki temas vardır ve bulaşma riski vardır. Nasıl el ele tokalaşmıyorsak yumruk şeklinde selam da verilmemeli. Bilim Kurulu toplantısında ramazan ayı içerisinde vaka sayılarını düşürmeye, insan hareketliliğini azaltmaya yönelik tedbirler gündeme gelecek. Burada tartışıldıktan sonra Sayın Bakanımız tarafından Cumhurbaşkanlığı kabinemize sunulacak" dedi.


BİLİM KURULU BUGÜN RAMAZAN AYI YASAKLARI İÇİN TOPLANACAK

BİLİM KURULU BUGÜN RAMAZAN AYI YASAKLARI İÇİN TOPLANACAK

Vakaların artmasıyla kırmızı iller dışına getirilen cumartesi serbestisinden vazgeçilmiş, hafta sonu yasağı yeniden getirilmişti. 13 Nisan’da başlayacak ramazan ayı boyunca da yeni yasaklar uygulanacak. Öte yandan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu'nun ramazan tedbirlerine ilişkin toplanması bekleniyor.


RAMAZAN AYINDA UYGULANACAK KORONAVİRÜS YASAKLARI BELLİ OLDU

RAMAZAN AYINDA UYGULANACAK KORONAVİRÜS YASAKLARI BELLİ OLDU

İşte ramazan ayında uygulanacak koronavirüs yasakları...

  • 81 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanacak.
  • Hafta içi tüm illerde 21.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkmak yasak olacak.
  • Restoran, lokanta, kafeler kapalı olacak. Bu gibi işletmeler sadece paket servisi yapabilecek.
  • Ülke genelinde sahur ve toplu iftarlar yasak olacak.
  • Teravih namazları camilerde kılınamayacak.
  • Yasaklı günlerde market, kasap, manav, kuruyemişçiler 10.00 ile 17.00 saatleri arasında hizmet verebilecek.
  • Fırın, ekmek ve unlu mamuller satan yerler açık olacak.


RAMAZAN AYI İÇİN ONLİNE İFTAR ÖNERİSİ

RAMAZAN AYI İÇİN ONLİNE İFTAR ÖNERİSİ

Uzmanlar ramazan ayında ev iftarlarına karşı tedirgin olduğunu belirtirken Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu'dan online iftar önerisi geldi. Akkoyunlu, 'Ramazan'da eve misafir almamalı ve misafirliğe gitmemeliyiz. Sevdiklerimizle irtibatımızı tamamen koparmak adına online olarak iftarlarımızı yapabiliriz" dedi.


TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜSTE SON 24 SAAT

TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜSTE SON 24 SAAT

Sağlık Bakanlığı corona virüsü (koronavirüs) için son gelişmeleri ve Türkiye Günlük Korona Tablosu'nu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 302 bin 108 Kovid-19 testi yapıldı, 54 bin 740 kişinin testi pozitif çıktı, 276 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta 2 bin 604 oldu, 35 bin 503 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 194 bin 978'e yükseldi. Öte yandan artan test sayısıyla birlikte vakaların 50 bini aşması ve vefatlardaki ciddi artış tedirgin edici durumu gözler önüne serdi.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kocasının anlattıklarına sinirlendi, canlı yayında uçan tekme attı