Bilim - Teknoloji Apple Erişilebilirlik alanında gelecek yenilikleri duyurdu

Apple Erişilebilirlik alanında gelecek yenilikleri duyurdu

Apple Erişilebilirlik alanında gelecek yenilikleri duyurdu

Apple, çeşitli bilgi işlem platformları için bu yıl içinde iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch için yazılım güncellemeleri olarak kullanıma sunulacak yeni bir erişilebilirlik özelliklerinin duyurusunu yaptı.

Apple, FaceTime aramaları, video konferans uygulamaları (hoparlörü tanımlamak için otomatik niteleme ile birlikte), video akışı veya yüz yüze konuşmalar gibi herhangi bir ses içeriğini iPhone, iPad ve Mac’te İngilizce olarak ekrana verebilen Canlı Alt yazıların beta testini gerçekleştireceğini söyledi.

Apple Watch, bir aramayı sonlandırmak, bildirimleri kapatmak, fotoğraf çekmek, medyayı duraklatmak/oynatmak veya bir antrenman başlatmak için çift sıkıştırmayı tanıyan Hızlı İşlemler ile geçen yıl eklediği AsistiveTouch hareketi tanıma kontrollerini genişletecek. Apple Watch Mirroring, AirPlay’den alınan teknolojiyi içeriyor ve özellikle küçük ekranına dokunma yeteneğinize veya hangi ses kontrollerinin etkinleştirebileceğine güvenmeden Watch’un benzersiz özelliklerine erişmeyi kolaylaştırıyor.

Apple, duman alarmı veya akan su gibi belirli sesleri algılamak ve sağır veya işitme güçlüğü çeken kullanıcıları uyarmak için iOS 14 ile Ses Tanıma’yı kullanıma sunmuştu. Yakında Ses Tanıma, seslerin özelleştirilmiş olarak tanınmasına imkan sağlamak için ayarlamaya izin verecek.

Apple, cihaz üzerinde işlemenin Door Detection, yani Kapı Algılama özelliği için bir iPhone veya iPad’deki LiDAR sensörlerini ve kameraları kullanacağını söylüyor. iOS’a gelen yeni özellik, kullanıcıların yeni bir konumdaki giriş yollarını bulmasına, kapının nerede olduğunu söylemesine ve bir düğmeyle mi yoksa tutamakla mı açıldığını ve açık mı yoksa kapalı mı olduğunu tanımlamasına yardımcı olacak.

Ses Denetimi Yazım Modu, Siri’nin isteklere yanıt vermek için ne kadar bekleyeceğini ayarlamak için denetimler içeriyor. Apple Books ise metni koyulaştırabilen, temaları değiştirebilen veya satırı, karakteri ayarlayabilen ve daha okunabilir hale getirmek için kelime aralığı ekleyebilen çeşitli özelliklere sahip.

SIRADAKİ HABER