Bilim - Teknoloji Eski Apple mühendisi 15 yıllık gizemi açıkladı

Eski Apple mühendisi 15 yıllık gizemi açıkladı

Eski Apple mühendisi 15 yıllık gizemi açıkladı

Apple’ın eski yazılım mühendisi ve tasarımcısı Ken Kocienda, son röportajında ilk iPhone’da neden kopyala-yapıştır özelliğin olmadığını açıkladı.

Kocienda, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, şu ifadeleri kullandı: "Orijinal iPhone'da kes/kopyala/yapıştır özelliği yoktu. Rezalet! En özet açıklama, bunu doğru bir şekilde yapmak için zamanım olmadığıydı. Yapacak çok fazla klavye, otomatik düzeltme ve metin sistemi işim vardı. Tasarım ekibinin de zamanı yoktu. Bu yüzden 1.0 için özelliği geçtik."

2001 yılında Apple’a katılan ve iPhone’dan önce Safari tarayıcısı üzerinde çalışan Kocienda, iPhone’da kopyala yapıştır özelliğinin olmamasının nedenini ‘Apple mühendislerinin yeterli zamana sahip olmaması’ olarak paylaştı. Tabii nedenler yalnızca bununla sınırlı değildi.

iPhone’da kopyala yapıştırı daha kolay hale getirmek için bu fikirle ortaya çıkan Kocienda, geliştirdiği özelliğin o dönemde pek de düzgün çalışmadığını ve parmağın ekrandan kaldırılmasıyla imlecin metinler arasında kaydığını paylaştı.

Kopyala yapıştır özelliği, ilk iPhone’dan iki yıl sonra, iPhone 3GS ile hayatımıza giren  iPhone OS 3.0 işletim sistemi ile kullanıma sunuldu.

 

 

 

SIRADAKİ HABER