Bilim - Teknoloji Google'ın Rusya şubesi savaş nedeniyle iflas edeceğini açıkladı

Google'ın Rusya şubesi savaş nedeniyle iflas edeceğini açıkladı

Google'ın Rusya şubesi savaş nedeniyle iflas edeceğini açıkladı

Google‘ın Rusya şubesi, savaşa dayanamayarak iflas başvurusunda bulunmaya hazırlanıyor. Google sözcüsü, iflas haberinin ardından Rusya'daki insanların bilgiye erişmesi için Arama, YouTube, Gmail, Haritalar ve Google Play gibi ücretsiz hizmetlerini sunmaya devam edeceklerini açıkladı.

Google’ın Rusya’daki iştirakinin, ülkedeki hukuki ilanların yayınlandığı portalda yer alan ilanında, şirketin iflas başvuru sürecini başlattığı belirtildi.

İlanda, şirketin 22 Mart itibarıyla mali yükümlülüklerini yerine getiremediği bilgisine yer verildi.

Firma, Rusya’ya gönderdiği iflas başvurusunda niyetli olduklarını belirten mektupta şu açıklamaları yaptı: “22 Mart 2022’den bu yana, kendi iflasını ve parasal yükümlülüklerini yerine getirememesini, kıdem tazminatı ödemesini ve (veya) bir iş sözleşmesi kapsamında çalışan veya daha önce çalışan personelin ücretini ve (veya) öngörülen süre içinde zorunlu ödeme yapma yükümlülüğünü öngörmektedir.”

Rusya Federal Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişim Denetleme Kurumu (Roskomnadzor) tarafından açılan ve Google’ın kaybettiği davalar nedeniyle şirketin 7,2 milyar ruble para cezası ödemesi gerekiyordu. Bu miktardaki para cezası, Google Rusya gelirinin yüzde 8’ini oluşturuyor. Buna ek olarak Rusya’nın, Google gelirine YouTube erişimi nedeniyle 1 milyar ruble (yaklaşık 15 milyon dolar) el koyduğu iddia edildi.

SIRADAKİ HABER