Bilim - Teknoloji Mercedes-Benz Vision EQXX tek şarjla 1000 km'nin üzerinde yol yaptı

Mercedes-Benz Vision EQXX tek şarjla 1000 km'nin üzerinde yol yaptı

Mercedes-Benz Vision EQXX tek şarjla 1000 km'nin üzerinde yol yaptı

Mercedes-Benz, elektrikli konsept otomobili Vision EQXX‘in tek şarjla 1000 km’nin üzerinde menzille testini başarıyla tamamladığını duyurdu. Bu, elektrikli bir aracın tek şarjla kat ettiği en uzun mesafeler arasında yer alıyor.

Yolculuk, Almanya’dan başladı, daha sonra İsviçre ve İtalya’da dahil olmak üzere birçok Avrupa şehrinde ilerleyerek Fransa’nın güneyinde, Marsilya yakınlarındaki liman kenti Cassis’te tamamlandı. Sıcaklıklar 3 ila 18 santigrat derece arasında değişiyordu ve araç ortalama 86 km/h hızla gitti.

Katedilen mesafe 1000 km’nin üzerinde oldu. Mercedes’e göre Vision EQXX’in varış noktasındaki şarj durumu yüzde 15 civarındaydı ve araçta kalan menzil yaklaşık 140 km idi. Ortalama tüketim, 100 km’de 8,7 kWh ile rekor seviyede düşük oldu.

Mercedes, Vision EQXX'i ilk olarak bu yılın başlarında pil verimliliğinde bir deney olarak tanıttı. Sportif amaçları ve şık, fütüristik tasarımıyla konsept otomobil, muhtemelen Porsche Taycan, Audi E-tron GT ve Tesla Roadster gibi diğer lüks EV'lerle rekabet edebilecek bir üretim otomobilinin temelini oluşturacak .

 

SIRADAKİ HABER