Bilim - Teknoloji watchOS 9 resmi olarak tanıtıldı

watchOS 9 resmi olarak tanıtıldı

watchOS 9 resmi olarak tanıtıldı

Apple, WWDC 2022 dahilinde bugün akıllı saat platformu watchOS’in en son sürümü olan watchOS 9’u duyurdu. watchOS 9 yeni saat yüzleri ve fitness özellikleri gibi olağan yenilikleri getirmenin yanı sıra, yeni gelen özellikler de var. Platform ilk olarak geliştiriciler için mevcut olacak, herkese açık sürüm ise yeni Apple Watch Series 8 geldiği zaman, yani önümüzdeki sonbaharda çıkacak.

Apple, watchOS 9’un ön tanıtımını yaptı. Apple Watch kullanıcıları şimdi daha fazla saat kadranı arasından istediğini seçebilecek. Yeni saat kadranları daha fazla bilgi veren ve kişiselleştirme için daha geniş olanaklar tanıyan komplikasyonlarla geliyor. Gelişmiş ölçümler, görünümler ve üst düzey sporculardan ilham alan antrenman deneyimleriyle güncellenen Antrenman uygulaması, kullanıcıların antrenmanlarını bir sonraki seviyeye taşımalarına yardımcı oluyor. watchOS 9, Uyku uygulamasına getirdiği uyku evreleri ve FDA onaylı yeni AF Geçmişi özelliğiyle kullanıcılara kendi durumları hakkında daha detaylı bilgiler sunuyor. Yeni İlaçlar uygulaması kullanıcıların ilaçlarını gizlilikten ödün vermeden, rahat bir şekilde düzenlemelerini, anlamalarını ve takip etmelerini kolaylaştırıyor.

Saat kadranları Apple Watch deneyiminin ilk adımını oluşturuyor. Kullanıcılara kişisel stillerini yansıtma fırsatı veren saat kadranları, komplikasyonlar sayesinde bir bakışta edinilebilecek bilgiler sunuyor. watchOS 9 dört yeni kadranla geliyor: Çin, İslam ve Yahudi kültürleri gibi birçok kültürde kullanılan ay takvimiyle miladi takvim arasındaki ilişkiyi simgeleyen Ay; sanatçı Joi Fulton ile iş birliğiyle Apple Watch için özel olarak hazırlanan dinamik sanat eseri Playtime; Digital Crown çevrildiğinde stili değişen, klasik, yazı odaklı saat kadranı Metropolitan ve orijinal kadranın bir yıldız haritası ve mevcut bulut verileriyle tamamen yenilenmiş hali olan Astronomi.

watchOS 9; İşlevsel, Sade ve Aktivite Analog gibi en klasik saat kadranlarından bazılarına gelişmiş ve modern komplikasyonlar ekliyor. Modüler, Modüler Sıkıştırılmış ve X-Large saat kadranları için de arka plan renk düzenleme özelliğiyle yeni kişiselleştirme olanakları sunuluyor. Yeni Portreler kadranı, kediler, köpekler ve manzaralar dahil olmak üzere daha fazla fotoğrafa derinlik efekti veriyor. Kaliforniya ve Tipografi saat kadranlarında ise Çince metin seçenekleri sunuluyor. Odak özelliği şimdi kullanıcılara, iPhone’da belirli bir Odak düzenini başlattıklarında, Apple Watch’ta otomatik olarak görünecek saat kadranını seçme imkanı sunuyor. Örneğin anı yaşamak isteyen kullanıcılar, Kişisel Odak sırasında Fotoğraflar saat kadranını otomatik olarak açılacak şekilde ayarlayabiliyor.

olan Antrenman uygulaması, performans ölçümü için daha zengin seçeneklerle ve kullanıcıların fitness hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan yeni antrenman deneyimleriyle güncellendi. Kullanıcıların yakından tanıdığı seans görünümünde, şimdi aralarında Digital Crown ile geçiş yapılabilen kolay okunabilir Antrenman Görünümleri yer alıyor. Bu sayede kullanıcılar farklı antrenman stillerine ait önemli ölçümleri görebiliyor. Kişiye özel Sağlık verileriyle otomatik olarak hesaplanan veya manuel olarak oluşturulabilen Kalp Atış Hızı Bölgeleri ise antrenmanın yoğunluk düzeyini takip etmek için kullanılabiliyor. Tüm antrenman planlarında aralıklı antrenmanların önemli bir yeri vardır. watchOS 9’daki Antrenman uygulaması ile gelen Özel Antrenmanlar özelliği, çalışma ve dinlenme aralıkları içeren bir antrenman yapısı oluşturmak için kullanılabiliyor.  Tempo, güç, kalp atış hızı ve kadans gibi eklenebilen yeni uyarılar da kullanıcılara antrenman boyunca yol gösteriyor.

Antrenman uygulaması, triatloncular için Çoklu Spor adında yeni bir antrenman türü sunuyor. Hareket sensörlerinden yararlanarak hareket düzenini algılayan bu antrenman türü; yüzme, bisiklet ve koşu antrenmanları arasında otomatik olarak geçiş yapıyor. Her antrenmanın sonunda, Fitness uygulamasındaki yeniden tasarlanan özet sayfasında hassas analizler sunan interaktif grafikler ve ek bilgiler görüntüleniyor.

Koşucular için güçlü bir araç olan Apple Watch, watchOS 9 ile kullanıcıların ne kadar verimli koştuklarını anlamalarını sağlayan daha fazla veriye ve özelliğe kavuşuyor. Adım Uzunluğu, Yerle Temas Süresi ve Dikey Salınım gibi yeni koşu stili ölçümleri Antrenman Görünümleri’ne eklenebiliyor. Bu ölçümler Fitness uygulamasındaki özet bölümünde ve Sağlık uygulamasında gösteriliyor. Kullanıcılar bu uygulamalarda zaman içindeki trendleri görüp tekrarlanan düzenlerinden bilgi edinebiliyor.

Apple Watch düşünülerek geliştirilen ilk fitness ve zindelik servisi olan Apple Fitness+, herkese kucak açacak şekilde tasarlandı. Apple Watch’tan aldığı gerçek zamanlı antrenman ölçümlerini akıllı bir şekilde iPhone, iPad veya Apple TV ekranına yansıtan Fitness+, her seviyeden kullanıcıya başlangıçtan bitişe kadar motivasyon kaynağı oluyor. watchOS 9 ile Fitness+ antrenmanları ekranında, kullanıcıların antrenmanlardan en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmak için antrenör koçluğuna ek olarak şimdi yönergeler de görüntüleniyor. Bu yönergeler arasında Yüksek Yoğunluklu Antrenman (HIIT), Bisiklet, Kürek ve Koşu Bandı için Yoğunluk; Kürek için Dakikada Çekilen Kürek Sayısı (SPM); Bisiklet için Dakikada Çevrilen Pedal Sayısı (RPM) ve Koşu Bandı ile yürüyenler ve koşanlar için Eğim yer alıyor.

Apple Watch’taki Uyku deneyimi, kullanıcılara Rahatlama ve Yatma Saati programları oluşturma ve hedeflerine ulaşmaları için uyku düzenlerini takip etme olanağı sunarak yardımcı oluyor. watchOS 9’un uyku takibi özelliği ise yeni eklenen uyku evreleri ile daha da fazla bilgi sunuyor.

Apple Watch’taki EKG uygulaması ve düzensiz ritim bildirimi özelliği, potansiyel atriyal fibrilasyon (AF) belirtilerini tespit edebiliyor. Atriyal fibrilasyon, tedavi edilmediğinde, felcin önde gelen nedenleri arasında yer alıyor.

Apple Watch ve iPhone’daki yeni İlaçlar deneyimi kullanıcıların ilaçları, vitaminleri ve besin takviyelerini kontrol ve takip etmelerine yardımcı oluyor. Bu deneyim sayesinde kullanıcılar ilaç listeleri hazırlayıp programlar ve anımsatıcılar oluşturabiliyor ve Sağlık uygulamasında ilaçlarıyla ilgili bilgileri görebiliyor. Apple Watch’taki İlaçlar uygulaması kullanıcıların ilaçlarını, diledikleri zaman, diledikleri yerde rahat bir şekilde ve gizlilikten ödün vermeden takip etmelerini kolaylaştırıyor.

watchOS 9 kullanıcılara ne zaman sunulacak?

watchOS 9’un geliştirici beta sürümü bugünden itibaren Apple Geliştirici Programı üyelerine sunulacak. Halka açık beta sürümü ise gelecek ay watchOS kullanıcılarına sunulacak. watchOS 9, iOS 16 yüklü iPhone 8 veya daha yeni bir iPhone modeliyle ya da iPhone SE (ikinci nesil) veya daha yeni bir iPhone SE modeliyle eşleştirilmiş Apple Watch Series 4 veya daha yeni Apple Watch modelleri için bu sonbaharda ücretsiz yazılım güncellemesi olarak sunulacak.

SIRADAKİ HABER