Bilinçsiz sulama öldürmüş olabilir

Bilinçsiz sulama öldürmüş olabilir

Yenişehir Boğazköy’de balık ölümleri üzerine Yenişehir Kaymakamlığı, soruşturma başlattı. Uzmanlarsa balık ölümlerinin barajlardan bırakılan can suyunun bilinçsiz kullanımı yüzünden gerçekleşmiş olabileceğini söyledi.

14 Ekim 2021, Perşembe 18:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Geçtiğimiz hafta Yenişehir Boğazköy’de balık ölümleri gerçekleşti. Konu ile ilgili açıklama yapan Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon ve Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, tarım arazilerine kontrollü su sağlanması için Boğazköy Barajı’nın kapaklarının kapanması sonucu Yenişehir’e bağlı bölgelerde balık ölümlerinin meydana geldiğini belirtip, yetkililerle yapılan görüşmeler sonucu bölgeye tekrar su verildiğini söyledi.

TARIM SIKINTIYA GİREBİLİR

Aktaş, “Şu anda küresel ısınma nedeniyle büyük bir tehlike ile karşı karşıyayız. Eğer baraj ve göletlerde yeteri kadar su olmazsa, tarımda üretim çok ciddi sıkıntı içine girecektir” dedi. Bu gelişmelerin ardından Yenişehir Kaymakamlığı, balık ölümleriyle ilgili soruşturma başlattı.

OKSİJENİN AZALMASI
BALIKLARI ÖLDÜRÜYOR

Yaşanan olayı değerlendiren Bursa Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Efsun Dindar, mevsimsel etkenlere bağlı dönemsel olarak barajlardaki su seviyesinin değişmesi durumunda baraj kapaklarının açılıp, kapatılabildiğini söyledi. İklim değişikliğinin etkisiyle yağışların azalması sonucu kuraklığın; dere, göl gibi su kaynaklarındaki canlılığı ciddi seviyede etkilediğine dikkat çeken Dindar, “Baraj kapakları kapatıldığında barajı besleyen mansab tarafındaki akarsulara canlıların etkilenmemesi için can suyu bırakılmaktadır. Ancak bırakılan can suyunun sulama amaçlı bilinçsizce kullanılmasıyla su seviyesi ve suyun içindeki oksijeni azalmaktadır. Oksijenin azalması, yok denecek seviyelere inmesi balık ölümlerine neden olmaktadır. Zaten kuraklığın etkisi altında su seviyesi azalan akarsulardan, nehirlerden sulama amaçlı kontrolsüz sulama yapılması maalesef canlılığın sonlanmasına neden olmaktadır” diye konuştu.

SULAMA TEKNOLOJİLERİ İYİLEŞTİRİLMELİ

Sulama ile ilgili çiftçinin bilinçli davranması ve su tasarrufu sağlayacak sulama sistemlerinin kurulmasının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Dindar, “Tarımda üretimin tehlikeye girmemesi için sulama göletlerinin su seviyeleri yeterli olması kadar sulama teknolojilerinin iyileştirilmesi de önümüzdeki dönemlerde iklim değişikliğinin etkilerinin yönetilmesinde oldukça kritik olacaktır” dedi.

CANLILARIN SU HAKKINI GÖZETMELİYİZ

Son yıllarda etkin olan iklim krizinin Türkiye’ye yansımalarının ciddi şekilde görüldüğünü hatırlatan DOĞADER Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir, göllerin, barajların, göletlerin kuruduğunu, suların azaldığını söyledi. Burada yaşanan olayda da her koşulda baraj havzasına can suyu verilmesi gerektiğini belirten Demir, “Doğa sadece bizlerden ibaret değildir. Orada yaşayan balıklar, su kuşları, bitkiler vardır. Doğa o sudan faydalanmak zorundadır. Suları sadece kendimiz için barajlara veya göletlere hapsederek tutamayız. Doğayı da korumak zorundayız. O nedenle iklim krizi ile mücadeleye devam edilmeli. Paris İklim Anlaşması da imzalandı. Bununla birlikte doğanın ve diğer canlıların da su hakkını korumak, gözetmek zorundayız” diye konuştu.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mesleki eğitime enerji sektöründen destek