Bilişsel beceri kaybından önce beyne zombi hücreler çörekleniyor

Bilişsel beceri kaybından önce beyne zombi hücreler çörekleniyor

Beyinde bilişsel beceri kaybından önce "zombi" olarak nitelendirilen yaşlı hücrelerin kümelendiği ortaya çıktı

20 Eylül 2018, Perşembe 12:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

ABD’de Mayo Clinic’te görevli bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, Alzheimer'e benzer beyin rahatsızlığı bulunan hayvanlarda, bilişsel beceri kaybından önce zombi hücrelerin (üstteki görselde yeşil olanlar) belli başlı beyin hücrelerinde biriktiğini gösterdi.

Çalışmada, ölmeyen ancak normal hücrenin işlevlerini de yerine getiremeyen "zombi hücrelerin" birikimini önleyen bilim adamları, tau proteini kümelenmesini, nöronal ölümü ve hafıza kaybını azaltmayı başardı.

HANGİ HASTALIKLARLA İLGİSİ VAR?

Araştırma ekibinden moleküler biyolog Darren Baker, "zombi hücrelerin", kireçlenme, damar tıkanıklığı, Alzheimer ve Parkinson gibi nörolojik dejeneratif hastalıklar dahil yaşlanmayla bağlantılı rahatsızlıklarla ilişkisi bulunduğunu belirterek, daha önce yaptıkları incelemelerde yaşlanan farelerde bu hücreleri yok ettiklerinde hayvanların ömürlerinin uzadığını ortaya koyduklarını söyledi.

Bilim adamlarının aynı zamanda mikrogli ve astrosit olarak anılan iki farklı beyin hücresi türünün, "zombi hücreye" dönüştüğünü tespit ettiği kaydedildi.

Araştırmanın ayrıntıları Nature dergisinde yayımlandı.

AA

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünyanın en sağlıksız besinleri açıklandı