Bin 200 yıllık Hititlerin Heykel Atölyesi yeniden inşa edilecek

Yozgat Sorgun'daki Yeniyer Beldesi'nde Hitit döneminin ilk 'Heykel Atölyesi' olarak kullanıldığı tespit edilen bölgeye Açık Hava Müzesi ve Kültür Park kurulacak

27 Nisan 2017, Perşembe 09:49
A A
Bin 200 yıllık Hititlerin Heykel Atölyesi yeniden inşa edilecek
Yeniyer Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan proje kapsamında Hitit Heykel Atölyesi'nin bulunduğu yaklaşık 14 bin metre kare alan üzerine inşa edilecek Açık Hava Müzesi ve Kültür Park projesiyle, Yeniyer Beldesi Yozgat'ta turizminin yeni merkezlerinden olacak.
 

TURİZME KAZANDIRILACAK


Yeniyer Belde Belediye Başkanı Osman Yılmaz Hititler tarafından heykel atölyesi olarak kullanılan bölgenin hem turizme kazandırılacağını, hem de kaçak kazıcıların tehdidinden kurtarılacağını söyledi.


"YAKINDA HAYATA GEÇECEK"


M.Ö 1200 yıllarına ait Hititlerin ilk heykel atölyesi olduğu bilinen bölgede Hattuşa, Alacahöyük, Kerkenes gibi tarihi dokulara sanat eserleri üretildiğini kaydeden Osman Yılmaz,"Kazankaya, Armutlu ve Hapis Boğazı olmak üzere 3 farklı noktada bulunan tarihi alan birinci derecede arkeolojik sit alanı olarak ilan edildi. Tarihte buranın çok önemli bir yer olduğu bilinmekle beraber, yüzeye çıkmış çok önemli tarihi eserlerin kaçak kazılar neticesinde yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktaydı. Bu duruma da bir son veriyoruz. Yozgat Müze Müdürlüğü'müz ile birlikte hazırlamış olduğumuz proje yakında hayata geçiyor" dedi.
Sıradaki haber yükleniyor...