Bin 44 ton kaçak et

Bin 44 ton kaçak et

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Mersin Gümrüğü'nde düzenlenen operasyonda bin 44 ton kaçak kırmızı etin yurt içine sokulduğunun tespit edildiğini bildirdi. Canikli, "Bu, bugüne kadar bu alanda, hatta tüm eşya grupları içinde geçerli ortaya çıkartılan en büyük gümrük kaçakçılığı olayıdır" diye konuştu

09 Kasım 2014, Pazar 21:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Canikli, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Orta Akdeniz Bölge Müdürlüğü'nde  düzenlediği basın toplantısında, 4 Ekim'de ulaşılan istihbarat çerçevesinde  yapılan inceleme sonucu, Mersin Gümrüğü'nde kırmızı et depolama hizmeti veren 4  antrepoda sayım yapıldığını söyledi. Bu antrepolarda transit ürünlerin depolandığını aktaran Canikli,  buraların giriş ve çıkış bilgilerinin kayıtlarının tutulduğunu ifade etti.
 
 Canikli, antrepolarda yapılan sayımda hesaplara göre bulunması  gerekenden çok daha az miktarda kırmızı et tespit edildiğini bildirerek, şöyle  devam etti:
 
YURTDIŞINA ÇIKARILMAYIP TÜRKİYE'YE SOKULUYOR
 

"Transit ticaret kapsamında yurt dışına çıkartılması gereken bu mallar  çıkarılmayıp, Türkiye'ye sokuluyor. Gümrük işlemi yapılmaksızın, gümrük işlemine  tabi tutulmaksızın. Yüzde 225 oranında kırmızı ette gümrük vergisi söz konusu.  Dolayısıyla bu gümrük vergileri ödenmeden Türkiye'ye sokulan toplam mal  miktarının bin 44 ton olduğu tespit ediliyor. Bu, bugüne kadar bu alanda, hatta  tüm eşya grupları içinde geçerli ortaya çıkartılan en büyük gümrük Kaçakçılığı  olayıdır."
 
Canikli, 9 Ekim'de tüm gümrüklere Alkol, kırmızı et, sigara ve çay  ürünleriyle ilgili Türkiye'den transit nakledilecek bu ürünlerle ilgili tam  tespit yapılması talimatı verdiğini hatırlatarak, uygulamanın bu şekilde  başladığını söyledi.
 
Etlerin resmiyette çıkışının Cilvegözü Sınır Kapısı olarak görüldüğünü  belirten Canikli, şöyle konuştu:
 
"Bu etler, Türkiye'de antrepolara konuluyor. Daha sonra gümrük vergisi  yüksek olan bu mal içeriye satılıyor ve çok ciddi anlamda rant elde ediliyor.  Onun karşılığında bir şeyin çıkartılması gerekiyor. İktisadi değeri olmayan tavuk  kırpıntısı ya da bozulmuş tavuk ürünleri... Yani aynı kilogramda malın  çıkartılması gerekiyor ki hesap kapatılabilsin. Zaten bu depoda da çıkartılmak  amacıyla bin tona yakın kırpıntı tavuk ve iktisadi kıymeti olmadığını  düşündüğümüz tavuk kıyması gibi gözüken mallar da bulunmuştur. Bunlar, kırmızı  etin yerine yurt dışına çıkartılması gereken ürünlerdir. Fakat bizim bu  talimatımız nedeniyle çıkartılmak istenseydi de çıkış gümrüklerinde tam tespit  yapılacağı için onun çıkartılması gerekenin kırmızı et değil iktisadi değeri  olmayan tavuk kırpıntısı ve tavuk kıyması olduğu görülecekti, gereken işlem  yapılacaktı. O yüzden talimatımızdan sonra bu çıkarma işlemini yapamadılar ve  kayıtlar şişti."


 
Cankili, bu talimat yerine eski klasik yöntemin uygulanması halinde bu  ürünlerin sarı hattan kontrol şekilde çıkacağını ve tavuk kırpıntısıyla ilgili  firmanın hesabı kapatacağını söyledi.
 
ÇOK BÜYÜK BİR ŞEBEKE ÇÖKERTİLDİ
 
Canikli, çok büyük bir şebekenin çökertildiğinin altını çizerek,  "Kırmızı et konusunda Türkiye'ye kaçak olarak gelen, bugüne kadar hep iddia  edilen ama bir türlü ortaya çıkaramadığımız bu işlem bütün çıplaklığıyla tespit  edilmiştir ve bu alandaki kaçak ortaya çıkartılmıştır" dedi.
 
  Bu olayın geriye dönük de soruşturulacağını, 2014 yılı başından bu  yana Türkiye'ye 100 bin tondan fazla kırmızı etin transit ticaret kapsamında  girdiğinin tahmin edildiğini anlatan Canikli, kesin rakamların tespiti için  çalışmaların sürdüğünü, bunun ne kadarının bu yöntemle ülke içinde satıldığının  henüz bilinmediğini söyledi.
 
AYRINTILI SORUŞTURMA YÜRÜTÜLECEK


 

  Tam bir rakamın ellerinde olmadığını kaydeden Canikli, "Potansiyel  olarak rakamın büyüklüğü, çok ciddi suistimal olma ihtimalini güçlendiriyor ama  ayrıntılı bir soruşturma yapmadan bunu tespit edemeyiz. Ayrıca bu çalışmadan  sonra sistemi de tekrar gözden geçiriyoruz. Antrepo sistemini gözden geçiriyoruz.  Özellikle transit ticarete konu olan malların yurt dışına çıkartılmadan  Türkiye'de antrepolarda muhafaza edilebilmesi uygulamasının gözden geçirilmesi  gerektiğine inanıyoruz" diye konuştu.
 
  Canikli, bu olayla ilgili firmanın tüm işlemlerinin de geriye dönük  inceleneceğini, bu sırada karşılarına çok ciddi sayıda firmanın da çıkabileceğini  vurgulayarak, "Bu konuda bir daha ayağa kalkmayacak şekilde bu şebekeyi, varsa  bağlantılarıyla tümüyle çökertmiş olacağız. Önceki yıllarda Türkiye'de kaçak et  tespitleriyle ilgili rakamları dikkate aldığınızda bin tonun üzerindeki  yakalamanın çok büyük bir rakam olduğu, sektörü ciddi anlamda etkileyeceğini ve  Türkiye'ye kaçak girişleri büyük oranda ortadan kaldıracağını söylememiz mümkün"  şeklinde konuştu.
 
PİYASA DEĞERE 28 MİLYON
 
  Canikli, geçmiş yıllarda yapılan kaçak et tespitlerin ortalama 300 ton  civarında olduğunu bildirerek, şöyle devam etti:
 
  "Bir defada bin 44 ton kaçak et girişinin tespit edilmiş olması bu  anlamda gerçekten kaydadeğer. Kaçak olarak girdiği tespit edilen etin piyasa  değeri 28 milyon lira civarındadır. Bu işlem nedeniyle hem para cezası tatbik  edilecek hem de bu fiil hapis cezasını gerektiren bir fiildir aynı zamanda.  Gümrük idaremiz en kısa süre içinde yaklaşık 77-78 milyon liralık bir ceza tatbik  edecektir. Bu cezanın tahsili için de gereken ihtiyati tedbir kararları da en  kısa sürede uygulanacak. Ayrıca cumhuriyet savcılığı da bu konuyu soruşturuyor.  Onunla ilgili gereken işlemler yapılıyor. Eğer bu fiil organize olarak yapılmışsa  cezası 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar uzanabiliyor. Tabi bunun takdiri yargımıza  aittir, ben bilgi olarak söylüyorum."
 
KIRMIZI ET YERİNE TAVUK KIRINTISI 
Canikli, bir soru üzerine, antrepolarda yapılan sayımda ise kırmızı  ete karşılık 907 bin 550 kilogram tavuk kıyması ve kırıntısı, 140 bin 890  kilogram da kırmızı et ve kıyma bulunduğunu, bu etin de büyük ihtimalle  çıkartılmak zorunda kalındığında tavuk etlerini gizlemek için kullanılacağını  anlattı.
 
Canikli, antrepolarda bulunan tavuk kıymasının nereden elde  edildiğinin de soruşturulacağını, sağlık açısında da tahlillerinin yapılacağını  sözlerine ekledi.

4

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
;
Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yarım milyon bebek hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybediyor