Bin yıllık gizli tapınak keşfedildi

Çin'de 1279 yılında ortadan kaybolan bin yıllık tapınak ortaya çıkarıldı. Arkeolojik kazılarda, Fugan Tapınağı'nın yanı sıra 80 antik mezar, Budizm  ile ilgili binden fazla tablet ve 500'e yakın heykel çıkarıldı

05 Haziran 2017, Pazartesi 15:28
A A
Bin yıllık gizli tapınak keşfedildi
Çin'de 800 yıldır kayıp Fugan Tapınağı, arkeolojik kazılarla bulundu. Aylar süren çalışmalar sonucu 1279 yılından bu yana bulunamayan bin yıllık tapınak ortaya çıkarıldı.

Ayrıca arkeolojik kazılarda, MÖ 1600-285 yıllarında hüküm süren Cou ve Şang Hanedanlıkları dönemine ait 80 antik mezar, Budizm inancıyla ilgili binden  fazla tablet ve 500'e yakın heykel bulundu.Arkeolojik çalışmaları yürüten grubun lideri Yi Li, kazıya ilişkin yaptığı açıklamada, tapınağın sadece bir kısmının bulunduğunu, bunun yanı sıra  tapınağa ait duvarlar, yollar, kuyular ve hendeklerin de açığa çıkarıldığını  söyledi.

MS 4. yüzyılda inşa edilen tapınak, 317-429 yıllarında Doğu Çin Hanedanlığı, 1127-1279 yıllarında da Güney Song Hanedanlığı döneminde Budizm inancına ev sahipliği yaptıktan sonra heyelan ve deprem gibi doğa olayları nedeniyle toprak altında kalmıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.