Binayı işgal edip adını 'Taksim' koydular

Binayı işgal edip adını 'Taksim' koydular

İtalya'nın önemli üniversite kentlerinden Bolonya'da bir grup öğrenci, hükümetin kemer sıkma politikalarının öğrencileri vurması ve yurt sıkıntısını gerekçe göstererek, kamuya ait bir binayı işgal etti. İşgal elde edilen yeni yurt binasını ise 'Taksim' olarak nitelendirdi

16 Ekim 2013, Çarşamba 17:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

 Kısa süre önce İtalya genelinde binlerce öğrenci, hükümetin eğitim politikalarını protesto etmek amacıyla meydanlara döküldü. 15 Ekim’de ise, ulusal öğrenci eylemleri kapsamında Bolonya’daki üniversite öğrencileri, uzun süre rahibeler tarafından işletilen, ancak 3 yıl önce boşaltılan eski bir yatılı okulu işgal etti. Bolonya Öğrenci Kolektifi üyeleri, Zanolini Caddesi, 40 numaradaki 30 odalı yeni öğrenci evine, ’Studentato occupato Taksim (Taksim işgali öğrenci evi)’ adını verdi. Gezi Parkı direnişine dayanışma adına bu isim verilirken, kolektif adına yapılan açıklamada, ’Taksim’e Hoşgeldiniz’ ifadeleri kullanıldı.

40 BİN ÖĞRENCİ YURT BULAMIYOR

Kriz faturasının kendilerine kesilmesine öfkeli olan işgalci öğrenciler, bu yolla devletten intikam aldıklarını savunuyor. Ünlü üniversite kenti Bolonya’nın, öğrenci yurtlarının talebe cevap verememesi ve eğitim masraflarının her geçen gün artması, buna ek olarak hükümetlerin eğitim bütçelerini kısması, işgalcileri bu eyleme iten nedenlerden.

Bunu "intikam" amaçlı yaptıklarını gizlemeyen işgalciler, il dışından gelen ve barınma ihtiyacı olan 40 bin öğrenci olduğunu hatırlatırken, buna karşın Bolonya’da öğrencilere ayrılan yatak sayısının sadece 1465’te kaldığını vurguluyor. İşgalciler, yurtlarda kendilerine yer bulanların ortalama masrafının 200, bulamayıp, kiralık ev ve odalara yönelenlerin ise 700 Euro’ya kadar çıktığına dikkat çekiyor.

"İŞGALİ DOĞRU BULUYORUZ"

Son dönemde artan kira spekülasyonlarından dert yanan öğrenciler, "Hepimiz, Bolonya’da kira ücretlerinin ne kadar ödenemez hale geldiğinin fakındayız. Yaşam şartları daha da kötüye gidiyor. Bu nedenle, kurumlar boş vaatlerde bulunmaya devam ederken biz de boş olan konutları işgal etmeyi doğru buluyoruz" diyerek, acilen düşük fiyatlı kira taleplerinin yerine getirilmesini istedi.

Bolonya’da 10 bin evin terk edilmiş halde durduğuna işaret eden öğrenciler, işgallere devam edeceklerinin sinyalini de verdi. İşgalci öğrencilerden Angelo, önümüzdeki saatlerde 20 kadar öğrencinin buraya taşınacağını ve her ne olursa olsun burayı terk etmeyeceklerini söyleyerek, "Bu ismi seçmemizin nedeni, Türkiye’deki direniş ile dayanışma içinde olduğumuzu göstermektir" dedi.

Yerel yönetim yetkilileri ise, intikam için kamu alanlarının işgal edilemeyeceğini ve derhal o yapının terk edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER NASA yayınladı! Tüm dünyayı korkutan görüntü...