Binbir surat profesör yüzünden TV'lere ceza

Binbir surat profesör yüzünden TV'lere ceza

Gazetelerin dünya görüşlerine göre tipini değiştiren ve 'Diyabetik ürün' reklamı yapan profesör için TV'lere ceza verildi

24 Mart 2012, Cumartesi 10:02 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Milli Gazete'de kravatlı, Taraf'ta tıraşlı, Akit'te ise kravatsız ve sakallı fotoğrafı ile ‘’Diyabetik ürün’’ reklamı yapan, Prof. İlker Durak için TV’lere uyarı cezası verildi.

RTÜK, Prof. Durak’ın ‘’Halkı yanıltıcı bulduğu’’ reklamlarını yayınlayan Flash TV, Kon TV ve Gimsa TV’ye uyarı cezası verdi ve yayınların tekrarı halinde, reklam gelirlerinin yüzde 3’üne kadar para cezası uygulanacağını bildirdi. 

İlker Durak, TV’lerde ‘’Diyason’’ adlı bitkisel ürünün reklamını yapıyor ve bu ürünün şeker hastalarını iyileştirdiğini öne sürüyor. Durak, gazetelere de çeşitli hastalıklar için doğal destek ürünü  reklamı veriyor. Sağlık Bakanlığı RTÜK’e, bu reklamların tüketiciyi yanıltıcı nitelikte olduğunu bildirdi.

Durak medya ilanlarında, islami çizgideki Milli Gazete’de sakallı, takım elbise ve kravatlı, radikal çizgideki Akit gazetesinde kravatsız ve sakallı fotoğrafına yer veriyor. Taraf gazetesinde ise reklamla birlikte takım elbiseli, kravatlı ve sinekkaydı tıraşlı fotoğrafını kullanıyor. Durak prostat, şeker, kalp rahatsızlığı gibi hastalıklara iyi geldiğini öne sürdüğü bitkisel ürünlerini, 774 liraya kadar yükselen fiyatlarla satıyor.

Gazeteport

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Duygu Delen'in erkek arkadaşının ilk ifadesi ortaya çıktı: Birkaç kez vurdum