Bipolar bozukluğu olan kişilere destek olmanın 8 yolu

Bipolar bozukluk, duyguları düzenleyememek ya da kontrol edememek olarak tanımlanıyor. Bipolar bozuklukta ruh halinde önemli değişimler yaşanır. Bipolar bozukluktan muzdarip olan kişilerin tedavisi için en önemli faktör ise çevresindeki insanların ona destek olması. İşte bipolar bozukluğu olan kişilere destek olmanın 8 yolu.

31 Mayıs 2020, Pazar 13:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1-Bipolar hakkında bilgilenin

1-Bipolar hakkında bilgilenin

Bipolar konusunda bilginizi artırın. Bu sayede çevrenizde bipolar bozukluğu olan kişileri daha iyi anlayabilirsiniz. Ancak bu konudaki bilgileri doğru kaynaklardan okumaya özen gösterin. Örneğin bir hastanenin bloğu veya Sağlık Bakanlığı'ndan yayınlanan bilgiler en doğru kaynaklardır. Bipolar bozukluk tedavisinden dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenin ve tedaviye nasıl destek olabileceğinizi keşfedin.

2-Zaman tanıyın

2-Zaman tanıyın

Mani döneminde yerinde duramayan, depresyonda ise tam anlamıyla dibi gören bu kişinin aynı insan olduğunu ve onu her koşulda sevdiğinizi ona unutturmayın. Bipolar bozuklukta hızlı çözüm yoktur ve bu ömür boyu devam eden bir hastalıktır. Bunu kabullenerek hem kendinize hem de sevdiğiniz kişiye zaman tanıyın.

3-Ona yetişkin gibi davranın

3-Ona yetişkin gibi davranın

Bipolar bozuklukta yaşanan ani duygu değişimleri, özellikle mani dönemlerinde hasta kişilerin istenmeyen ve dikkatsiz davranışlarda bulunmalarına, duygu patlamaları yaşamalarına neden olabilir. Peki, bu durumlarda eğer hasta olan kişi siz olsaydınız size nasıl davranılmasını isterdiniz? Bu soruyu kendinize sorarak, bipolar bozukluğu olan kişiye ona göre davranmalısınız.

4-Acımayın, şefkat gösterin

4-Acımayın, şefkat gösterin

Kimse kendisi için ne kadar üzgün olduğunuzu duymak istemez. Bipolar bozukluğu olan kişilerin acınmaya değil, destek almaya ihtiyacı var. Her zaman onların yanında olduğunuzu gösterin.

5-Bipolar bozukluk bir seçim değildir

5-Bipolar bozukluk bir seçim değildir

Kimse bipolar hastası olmayı seçmez. Bu bir karakter bozukluğu ya da zayıflık göstergesi değil. Birlikte yaşamanın oldukça zor olduğu bir hastalık. Yaşanılan bipolar bozukluk belirtileri bir çırpıda değişmez. Bu uzun bir süreç ve bu süreç dahilinde hastanın her zaman yanında olmak ve ona destek olmak önemli.

6-Geçmişi geçmişte bırakın

6-Geçmişi geçmişte bırakın

Geçmişte takılı kalarak durumun daha da kötü hale gelmesine engel olun. Yaşananlar her ne kadar kolay olmasa da darılmak ve gücenmek aranızdaki bağın zayıflamasına neden olur. Yarınların daha güzel olması için çabalayın. Yakınınıza vereceğiniz en büyük destek bu.

7-Kendinize dikkat edin

7-Kendinize dikkat edin

Bipolar bozukluğu olan hastanın yakınları da kendine dikkat etmeli. Bu süreçte fiziksel ve psikolojik olan sağlıklı kalmaya özen göstermelisiniz. Karşınızdaki kişiye yardım etmek için önce kendinize yardım etmelisiniz.

8-Asla vazgeçmeyin

8-Asla vazgeçmeyin

Bipolar bozukluğun aranızdaki bağı koparmasına izin vermeyin. Birlikte aktiviteler yapın ve arkadaşlarınızı da buna davet edin. Son dakikada iptal etmek istediğini söylese bile anlayışlı olun. Bipolar bozukluk bazen heyecanla beklenen etkinliklerin bile iptal edilmesine neden olabilir. Ama siz asla vazgeçmeyin.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hastalık hastası olabilirsiniz: Hipokondriyazis nedir? İşte 10 belirtisi