Bir doğa fotoğrafçısının gözünden Samandağ

Doğa fotoğrafı çekmek çoğu insan için büyük bir tutkudur. Fotoğrafçı Meriç Aktar da bu insanlardan biri. Hatay’ın Samandağ ilçesinde doğa fotoğrafçısı Meriç Aktar, çektiği fotoğraflarla kentin tanıtımına katkı sunuyor.

21 Aralık 2020, Pazartesi 14:36 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Fotoğrafçı Meriç Aktar, Samandağ ve çevresi başta olmak üzere birçok şehri gezdiğini belirterek, daha çok insan ve doğa konulu fotoğraflar çektiğini söylüyor.

Fotoğraf çekmeye küçük yaşta başadığını İHA'ya anlatan Aktar, şunları söylüyor:

Çocuk yaşlarda, ulusal gazete kuponlarını biriktirerek edindiğim küçük filmli makineler ile fotoğraf çekmeye başladım. Fotoğraf bir tutku benim için. Öncelikle kendim için fotoğraf çekiyorum. Yani anılarımı yaşatacağım, belgeleyeceğim, sevdiklerimle paylaşacağım ve çocuklarıma miras olarak bırakabileceğim fotoğraflar benim için ön planda.

"Farklılıkları fark edip anı dondurma isteği"

"Farklılıkları fark edip anı dondurma isteği"

Fotoğraf hayattır diye düşünürüm ve insan-doğa öğesi ağırlıklı fotoğrafları, yaşamın bizzat içinden olanları çok seviyorum. Fotoğraf çekmediğim bazı anlarda o anların bir daha yaşanmayacağına dair kaygı duyuyorum, fotoğraf çekme arzusunun, farklılıkları fark edip o anları dondurma isteği olduğuna inanıyorum.

Fotoğraf çekerken, doğa fotoğrafları hariç, mutlaka insan ögesine fotoğraflarında elinden geldiğince yer verdiğini vurgulayan Meriç Aktar, son olarak şunları söylüyor:

İçerisinde insan olmayan fotoğraf her zaman eksik fotoğraftır diye düşünürüm. Fotoğraf çekmeden önce, doğru ışık koşullarında, kadrajımı kompozisyon kurallarına göre ayarlar ve öyle fotoğraf çekmeye çalışırım.

Samandağ, Musa Dağı, Keldağ ve Saman Dağı arasında bulunan, Asi Nehri'nin Akdeniz'e döküldüğü noktada oluşmuş deltada kurulu bir bölge. 446 km²'lik yüzölçümüne sahip ilçede bağlı belediye sayısı 12, köy sayısı 31'dir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Amazon Nehri'ni kaplumbağalar bastı