Bir eyalette yere tükürmek yasaklandı

Bir eyalette yere tükürmek yasaklandı

Corona virüs salgının başladığı ülke Çin'de yeni vakaların görülmeye başlamasının ardından 6 yetkili isim görevden alındı. Salgın dolayısıyla yere tükürmek de yasaklandı.

18 Mayıs 2020, Pazartesi 11:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çin basınından Caixin gazetesinin haberine göre, salgın vakalarının son günlerde arttığı Cilin eyaletinde, Cilin Kenti Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Liu Şıcün görevden alındı. Aynı eyaletteki Şulan kentinde ise Çin Komünist Partisi Sekreteri Li Pıngfey, Kamu Güvenlik Bürosu Parti Sekreteri Yardımcısı Gıng Ciencün, Sağlık Bürosu Direktörü Yüe Şiaoyen ve Hastalık Kontrol Merkezi Direktörü Liu Hanyin'in görevine son verildi.

Ayrıca, Fıngman bölgesi Hastalık Kontrol Merkezi Direktörü Şü Zibiao görevden alındı. Ülke genelinde salgının dizginlenmesinin ardından Şulan’da 7 Mayıs’ta ilk vaka görülmüş ve kentte bugüne kadar 18 Kovid-19 vakası kaydedilmişti. Şulan ve Fıngman bölgeleri son görülen vakalardan sonra yüksek risk bölgesi olarak sınıflandırılmıştı.

Eyalette yere tükürmek yasaklandı

Ülkede bir eyalet veya kentteki parti sekreterleri, parti hiyerarşisine göre vali ve belediye başkanlarından üst sırada yer alıyor. Diğer yandan Şanşi Eyalet Halk Kongresi, ülkede yaygın bir davranış olarak kabul gören yere tükürme hareketini, Kovid-19 salgını sürecinde halk için bir tehdit oluşturabileceği gerekçesiyle çıkardığı bir yasayla yasakladı.

Yasaya göre, yere tükürenler ve tükürdüğünü temizlemeyenler 70 dolara kadar para cezasına çarptırılacak. Eyalet ayrıca idari ceza kayıt sistemi kurarak, yasayı ihlal edenleri kamuoyuna ifşa edecek. Ülkede sokaklarda, metrolarda, kapalı alanlarda bile yere tükürme hareketiyle karşılaşılabiliyor.

Çin'de bugüne kadar 82 bin 947 Kovid-19 vakası görüldü, salgın nedeniyle 4 bin 633 kişi yaşamını yitirdi.

'Örnekler imha edildi'

Çinli sağlık yetkilisi, hükümetin 3 Ocak’ta bazı laboratuvarlardaki corona virüs örneklerinin imha edilmesini emrettiğini açıkladı. Çin, salgının ilk aşamalarında yeni corona virüsün bazı örneklerini imha ettiğini kabul etti. Ancak ABD’nin bu imhanın bir “örtbasın parçası olarak yürütüldüğü” iddiasına itiraz etti.

Çin, salgının ilk aşamalarında yeni corona virüsün bazı örneklerini imha ettiğini kabul etti. Ancak ABD’nin bu imhanın bir “örtbasın parçası olarak yürütüldüğü” iddiasına itiraz etti.

AASıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER KKTC'de bir aydır Kovid-19 vakası görülmedi