Bir fabrika kurdu kenti ihya etti

Adana Aladağ'a 800 kişinin çalışacağı krom tesisi kuran Saray Halı'nın patronu Necati Kurmel, ilçeye bir spor salonu, iki lise, bir kız öğrenci yurdu yaptırdı. Kurmel emniyet amirliği binasının da temelini attı

30 Ekim 2009, Cuma 05:00
A A

SARAY HALI'NIN SAHİBİ

Saray Halı ve Saray Çiftliği’nin sahibi Necati Kurmel, Adana’nın Aladağ ilçesinde 50 milyon dolara mal olan krom tesisi kurdu. Kurmel’in şirketlerinden Akmetal bünyesinde faaliyet gösterecek olan tesisler, yılda 1 milyon ton cevheri işleyip 130 bin tonluk krom haline getirecek. Aladağ’daki krom madenini 42 yıl önce işletmeye başladıklarını anlatan Necati Kurmel şunları söyledi:

300 DOLAR KAZANDIRIYOR

“Kromun tonu 100 dolara çıktığı zaman sevinirdik. Çünkü, o zaman 90 dolara mal ettiğimiz kromdan az da olsa para kazanabilecek noktaya gelirdik. Son birkaç yıldır krom fiyatları müthiş arttı. Bu durum Çin’in büyük alıcı olarak piyasaya girmesinden kaynaklandı. Krom fiyatları 750 dolara çıktıktan sonra son dönemde 250 dolarlar seviyesine indi. 300 dolar seviyesi bizim için iyi.”

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.