Bir giden bir daha gidiyor! "Ormanya" herkesi büyülüyor

İstanbul yakınlarında gidilecek büyüleyici bir yer arıyorsanız, Ormanya tam size göre olabilir.

11 Ocak 2022, Salı 12:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Doğa ile iç içe büyüleyici bir ortamda vakit geçirmek isteyenler buraya akın ediyor.

Kocaeli Belediyesi tarafından 10 senelik çalışmanın sonucu olarak hayata geçirilen Ormanya Doğal Yaşam Merkezi, dünyanın üçüncü, Avrupa’nın en büyük doğal yaşam alanı olma özelliğine sahip.
ORMANYA Doğal Yaşam Parkı projesinin araştırma ve planlama süreci 2014 yılında başladı ve çalışmalar 10 yıl sürdü.

Kocaeli’de 2018 yılında faaliyete geçirilen ve üç yılda yaklaşık 20 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Ormanya 2 bin dönüm alan üzerine kurulan, içerisinde hayvanat bahçesi, orman kütüphanesi, yapay gölleri, yürüyüş alanları, çocuk parkları ile ziyaretçi sayısını her geçen gün arttırıyor.
Bölgenin oksijen ve doğal güzellikleriyle öne çıkan özellikleri, tatilcileri kendine hayran bırakıyor. Ormanya’ya gelen bir daha gitmek istemiyor. 

Geniş ormanlık alanların doğal yapısını bozmadan hazırlanan ve birçok farklı hayvana ev sahipliği yapan bölgede birçok aktivite imkanı var.

Ormanya'da suyun, elektriğin ve atık su boşaltım yerlerinin olduğu çadır ve karavan alanları tatilcilerin sık sık ziyaret ettikleri noktalarından biri haline gelerek kapılarını doğaseverlere açıyor.


Yabani yaşam alanları, kuş gözlem alanları, doğa parkurları, mesire alanları, atlı binicilik imkanı, sportif olta balıkçılığı ve hayvanat bahçesiyle doğa turizmi için ideal bir destinasyon.

Coğrafi ve iklimsel uyum sağlayan bitki ve hayvan örneklerinin doğal yaşamlarına en yakın koşullarda bir araya getiren bölge doğa severler için büyüleyici bir ortam yaratıyor.

Daha çok bahar döneminde tercih edilen Ormanya kış aylarında da sihirli bir havaya sahip.

Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı unvanını elinde bulunduran Ormanya Doğal Yaşam Parkı; ailesini, eklediği yeni türler ve yeni doğumlarla büyütüyor. Avustralya kıtasının simgelerinden biri olan valabi(wallaby) kangurularının son durağı Ormanya Doğal Yaşam Parkı oldu.


Ormanya kış sezonu Aralık, Ocak ve Şubat aylarında pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00-17:00 ziyaret edilebiliyor.

Bahar ve yaz mevsimi uygulamalarında ise ziyaret saatleri uzatılıyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Beyaza bürünen Murat Kanyonu, manzarasıyla görenleri mest ediyor