Bir haftada ödem atmak için: Gelin diyeti

Genelde zayıflamaya çalışan ya da en azından kilomuzu korumaya çalışan insanlarız. Ama bazı zamanlar geliyor ki, örneğin bir hafta sonrasına bir düğün var ve izim acil bir şekilde en azından ödemleri atmamız lazım. Sizi çok iyi anlıyoruz. Biz de bu yüzden bir haftada ödemlerinizi attıracak birkaç öneriyle geldik.

03 Nisan 2021, Cumartesi 09:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 Lifli ve posalı yiyecekleri ihmal etme

Lifli ve posalı yiyecekleri ihmal etme

Doğal yapıda lif içeren besinler düğün telaşının olduğu yoğun zamanlarda sindirim sisteminin düzenli çalışması için destek sağlar. Lifler ayrıca midede dolgunluk yaratarak tokluk hissini uzatır, besinlerin sindirim hızını yavaşlatır ve böylece kan şekerinin dengelenmesinde etkin rol oynar. Lifler veya diğer tanımlamayla posa; aynı zamanda bağırsaklarda su tutulmasını sağlayarak, kabızlıktan korur. Ayrıca, lif içeren besinlerin daha az kalori içerirler. Sağlıklı ve yararlı lif almak için; çiğ salatalar, sebze ve kurubaklagil yemekleri yemeli, beyaz ekmek yerine tam buğday unundan yapılmış ekmek tüketmelisin. Meyve tüketimini arttır.

Şok diyetlerden kaçın

Şok diyetlerden kaçın

Hızlı kilo vermek odaklı şok diyet uygulamaları sağlığını ve görüntünü bozar. Sağlıklı beslenmek, yeterli uyku, stres yapmamak, bol su içmek ile enerjik olup, fotoğraflarda canlı görünmek senin elinde. 

Yanında sağlıklı ara öğünler taşı

Yanında sağlıklı ara öğünler taşı

En pratik çözüm, sağlıklı ara öğünler taşımak ve 2- 3 saat arayla bu yiyeceklerden yemek. Sağlıklı atıştırmalara örnek verecek olursak; küçük kutu süt, ekmek arası peynirli sandviçler, kolay taşınan taze meyveler (elma, muz, armut…), kuru meyveler (kuru kayısı, kuru üzüm…) leblebi, fındık, badem, ceviz… gibi besinler. Onun dışında fırsat olursa normal öğlen akşam yemeğini zamanlı ve düzenli yemeye çalış.

Aşırı tuz kullanma

Aşırı tuz kullanma

Gereğinden fazla tuz tüketimi tansiyonunun yükselmesine, ödem seviyenin artmasına neden olabilir. Ödem ne kadar yüksek olursa kendini o kadar yorgun hissedersin.

Her zaman bol miktarda su iç

Her zaman bol miktarda su iç

Günde en az 8-10 su bardağı su iç. Su, doygunluk hissi yaratır, vücutta oluşan yıkım ürünlerini vücuttan uzaklaştırmasını sağlar. Ne kadar düzenli ve sürekli su içersen vücudun o kadar dengeli olur. Düğün öncesi bu yoğun ve dengesiz dönemde yeterli su içmek doping etkisi gösterir.

Basit karbonhidratları azalt

Basit karbonhidratları azalt

Öğünlerinin glisemik indeksini düşür. Glisemik indeksi yüksek olan besinler kan şekerini hızlı yükseltir ve hızlı düşürür. Bu durumda, açlık hissi artar ve miktar kontrolü zorlaşır. Beyaz şeker, beyaz un basit karbonhidrat içeren yiyeceklerden uzak dur. Tam tahıl, tam çavdar, bulgur, çorba, makarna, taze mevsim meyveleri sağlıklı karbonhidrat kaynaklarıdır.

Sağlıklı proteinlere yer ver

Sağlıklı proteinlere yer ver

Sağlıklı ve kaliteli protein kaynaklarına ana öğünlerinde yer ver. Öğünlerinde, peynir, et, balık, tavuk, yoğurt gibi kaliteli protein kaynaklarından birinin mutlaka olmasını sağla. Böylece hem daha uzun tok kalır hem de yağ depolama riskini azaltmış olursun.

 Örnek Gelin Diyeti

Örnek Gelin Diyeti

Sabah uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı yapmaya özen göster.

Kahvaltıdan önce

 • 1 su bardağı ılık su
 • 1 su bardağı kadar daha soğuk su

Sabah

 • 1 adet yumurta
 • 1 dilim peynir
 • 1- 2 dilim ekmek
 • Bol yeşillik ve çiğ sebze

Ara öğün

1 adet elma veya armut

Öğlen

 • 1 avucunuzun büyüklüğü kadar ızgara veya haşlanmış et
 • 1- 2 dilim ekmek veya 1 avuç kadar az yağlı pilav
 • Yoğurt veya ayran
 • Sınırsız salata ( az zeytinyağı ilaveli)

Ara öğün

 • 1 avuç yağlı kuruyemiş ( fındık, fıstık, badem, ceviz)
 • 4- 5 adet kuru kayısı veya kuru erik

Akşam

 • 1 tabak zeytinyağlı sebze yemeği
 • 1 kâse çorba
 • 1 kâse yoğurt
 • Bol salata ( az zeytinyağı ilaveli)

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Yerken aşırıya kaçmamamız gereken 8 sağlıklı besin