Bir ilişkiyi evliliğe götürmenin 7 yolu

Her şey güzel gidiyor. İlişkiniz fena gitmiyor ama evliliğin de konusu bile geçmiyor. Evliliğin lafı ne zaman edilmeye başlar bir ilişkide? Karşılıklı olarak güven inşa edildiğinde. Peki güven nasıl inşa edilir? İlişkinizde artık evlenme zamanınızın geldiğini düşünüyorsanız yapmanız gerekenleri listeledik.

26 Şubat 2021, Cuma 13:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
İlişkinin olumlu yanlarına odaklanmak

İlişkinin olumlu yanlarına odaklanmak

Kaliforniya Los Angeles Üniversitesi'nden (UCLA) Shelly L. Gable'ın araştırmasında, bakış açısını değiştirerek ilişkiyi olumlu deneyimlerin kaynağı olarak görmeye çalışmanın önemi vurgulandı. Buna göre sorunlardan kaçmak yerine, ilişkideki olumlu yanlara odaklanarak sorunları çözmeyi başarabilirsiniz. Böylelikle partnerinizle aranızdaki bağ da kuvvetlenebilir.

Bardağın dolu tarafını görmek

Bardağın dolu tarafını görmek

Texas at Austin Üniversitesi'nden Krystan Farnsih ve Lisa Neff’in 2020’deki araştırmasında, genel anlamda hayata olumlu yaklaşan kişilerin, yalnızca ilişkilerine olumlu taraftan bakanlara kıyasla partnerleriyle yaşadığı sorunları daha etkili şekilde çözebildi gözlemlendi.

Duygularınızı kabul edin

Duygularınızı kabul edin

Edinburgh Üniversitesi'nden Karen Twiselton ve meslektaşlarının çalışmasında, psikolojik esneklik geliştiren kişilerin ilişkilerinin olumlu yönde düzeldiği gözlemlendi. Bunun temel sebeplerinden biri de esnekliğin olumsuz duyguları azaltırken olumlu deneyimleri artırması. Akışa ayak uydurmaya çalışın. Bir başka deyişle, duygularınızı savunmacı davranmadan kabul etmeye odaklanın. Davranışlarınızı değiştirmek ve esnek olmak ilişkilerinize daha olumlu yansıyacaktır. 

 Her fırsatta öpüşün

Her fırsatta öpüşün

Partnerinzle fiziksel temastan kaçınmayın. New York Şehir Üniversitesi'nden Cheryl Carmichael ve ekibinin 115 katılımcıyla düzenlediği araştırmada, dokunma ve dokunulmanın ilişkiyle bağı incelendi. Çalışmada el ele tutuşmak, öpüşmek ve sarılmak gibi fiziksel temas içeren davranışların hem ilişkinin kalitesini hem de partnerler arasındaki yakınlığı artırdığı gözlemlendi.

İlişkide birey olduğunuzu unutmayın

İlişkide birey olduğunuzu unutmayın

Bazılarına ilişkide fedakar kişi rolünü oynayarak sürekli karşı tarafa göre davranmak daha konforlu gelebilir. Fakat bu yaklaşımı benimseyenlerin, karşı tarafın düşünceleriyle hareket etmek yerine kendilerine daha fazla odaklanmaları gerekiyor. Yakın dönemde yapılan bir çalışmada duygulara açıklık, yakınlık, olumlu duygular ve açıksözlülük dengeli bir ruh sağlığının 4 temel ilkesi olarak belirlendi.

Partnerinizin isteklerine öncelik verin

Partnerinizin isteklerine öncelik verin

Carleton Üniversitesi'nden Johanna Peetz ve ekip arkadaşlarının geçen yıl yayımladığı bir araştırmada, partnerinize öncelik vermenin ona daha yakın hissetmenizi sağladığı ve olumlu duyguları artırarak ilişkinizin kalitesini yükselttiği gözlemlendi.

Sevgilinizin sizi en zayıf halinizle görmek istediği yanılgısını bırakın

Sevgilinizin sizi en zayıf halinizle görmek istediği yanılgısını bırakın

St. Andrews Üniversitesi'nden Xue Lei’nin çalışması, karşı cinsler arasındaki beden algısına odaklanıyor. Çalışmada kadınların genelde erkek partnerlerinin kendilerini ne kadar zayıf görmek istediği hususunda abartılı düşündüğü belirtildi. Benzer şekilde erkekler de aşırıya kaçarak kadınların kendilerini yalnızca kaslı ve yapılı görmek istediğini düşündüğü ifade edildi. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Araştırma kanıtladı: Evlilikte mutluluk DNA'ya bağlı