Bir ilke imza attı: Şimdi herkes onu konuşuyor!

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, hikayesini tüm dünyaya duyurdu. Herkes oraya akın ediyor...

10 Nisan 2019, Çarşamba 15:57 Son Güncelleme:
A A

Fotoğraflar, dünyanın en ünlü turizm alanlarından birinde çekildi... Yarımadanın dağlarında yaşayan son derece muhafazakar bir toplumda kadınlar neredeyse ev dışında hiç çalışmazdı.


Ta ki ona kadar! 47 yaşındaki Um Yaser, Mısır'da turist rehberliği yapan ilk Bedevi kadın oldu.


Um Yaser, "Kültürümüze aykırı ancak kadınların işe ihtiyacı var. İnsanlar bizimle eğleniyor ancak umrumda değil. Ben güçlü bir kadınım" diyor.

Yaser'le birlikte turistleri gezdiren üç kadın daha var. Kadınlar kendi bölgelerinde turizmin gelişmesini sağlıyor.

Mısır tarihinde bir ilk olan proje, 2015 yılında başlatıldı. 550 kilometrelik dağlık alandaki konar göçer sekiz kabileye ulaşıldı.

Sina Yarımadası'nda kabileler, önce kadın rehber önerisine şiddetle karşı çıktı. Bölgede yürüyüş turları düzenleyen turizm şirketinin sahibi Ben Hoffler, en sonunda en eski kabile Hamada'lara öneriyi kabul ettirdi.

Hamadalar aynı zamanda en küçük ve en fakir kabileydi.

Turun ise bazı kuralları var. Yalnızca kadınlar katılabiliyor ve gün batmadan kafile Hamadaların yaşadığı Vadi Şah köyüne dönüyor.

Vadi Şah, çöle uzanan vadinin girişinde. Tura katılanlar rehberlerin yalnızca gözlerinin göründüğü geleneksel kıyafetlerle fotoğraflarını çekebiliyor.

Um Yaser'in yürüyüş macerasına alışması hiç de zor olmamış. Çocukluğundan itibaren dağlarda yürüdüğünü ve tüm vadiyi bildiğini söylüyor. Kendisi işe başladıktan sonra diğer üç kadının da rehber olması için kabileyi ikna ettiğini anlatıyor:


"Ailelerimizin temel ihtiyaçlarını gidermesi için paraya ihtiyacımız vardı. Çocuklar için battaniyelere, elbiselere... çamaşır makinesine, buzdolabına, okul için kitaplara..."

AP foto muhabiri Neriman el Müftü, 16 kadın turistle Um Yaser'in rehberlik ettiği bir tura katıldı. Turda Güney Kore, Yeni Zelanda, Lübnan, Mısır ve Avrupa ülkelerinden turistler vardı. Um Yaser sayesinde rehber olan Um Süleyman, Ayşe ve Selime de grupla birlikteydi.

Hollandalı Marion Salwegter, "Bedeviler tarafından korunuyorsanız Güney Sina güvenli bir yer. Evimde hissettim" ifadesini kullanıyor. Akşam olduğunda yabancı turistler Hamada kabilesinin köyüne döndü. Um Yaser'in evinde otururlarken turistler rehbere köy yaşamını, evlenmeleri ve boşanmaları sordu. Turizm şirketi yetkilisi Julie Paterson, "Bu yolculuk tarihe geçti ve onu konuşuyoruz. Belki de yıllarca kulaktan kulağa yayılacak" diyor.

(Milliyet)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 8 soruda İran'da düşen Ukrayna uçağı