Bir kadın ve erkek sadece arkadaş olabilir mi?

Yüzyılın sorusu... Bir erkek ve bir kadın arkadaş olabilir mi? Kadın erkek arkadaşlıkları genelde samimi gelmez. Dışarıdan hep bir baskı gelir, 'Çok yakışıyorsunuz, keşke sevgili olsanız' diye... Kimse sadece arkadaş olduğunuzu kabullenmek istemez. Peki psikologlar ne diyor? Bir erkekle ya da bir kadınla sadece arkadaş olabilir misiniz?

17 Nisan 2021, Cumartesi 13:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Çekici bulmasanız bile, aklınızda bir ilişki sorusu olabilir

Çekici bulmasanız bile, aklınızda bir ilişki sorusu olabilir

Psikoterapist Dana Dorfman bir kadın ve erkeğin arkadaş olabileceğini söylese de bir tarafın ilişkiyi bir üst seviyeye taşımayı düşünebileceğini belirtiyor. “Bence bu düşüncenin en az bir tarafın aklından geçmemesi mümkün değil. Arkadaşlığın bir yanı duygusal olarak karşıdaki insandan etkilenmekten geçer. Bunun bir ilişkiye dönüşmesi başka bir hikaye ancak bu düşüncenin kişilerin aklından geçmemesi oldukça zor,” diyen Dorfman’ın teorisine göre arkadaşınızı çekici bulmasanız bile, aklınızda bir ilişki sorusu olabilir. Türlü sebepler ile bu fikirden vazgeçseniz de, arkadaşlıktan öte bir durum genelde düşünülen bir şey…

Arkadaşlık karşılıklı saygı ve güvene dayalı, romantik çekiciliğe değil

Arkadaşlık karşılıklı saygı ve güvene dayalı, romantik çekiciliğe değil

Öte yandan davranış uzmanı ve yazar Wendy L. Patrick, bu konuya farklı bakıyor. “Erkekler ve kadınlar kesinlikle sadece arkadaş olabilir,” diye savunan Patrick, “Arkadaşlık karşılıklı saygı ve güvene dayalı, romantik çekiciliğe değil,” diye ekliyor. Yine de eğer iki taraf da bekarsa arkadaşlığın daha fazla bir duyguya dönüşebileceğini belirten Patrick, “Arkadaşlıktan doğan romantik bir birliktelik çok daha sağlıklı temellere dayanıyor,” diyor.


Her zaman temkinli olmalı

Her zaman temkinli olmalı

Çoğu zaman zor olanın tek taraflı hisler olduğunu belirten Patrick, “Eğer bir taraf arkadaşlıktan fazlasını arıyor ancak diğer taraf böyle düşünmüyorsa, bir ilişki fikrine temkinli yaklaşılmalı,” diye ekliyor. “Ani kararlar arkadaşınızı şaşırtıp rahatsız edebilir, hatta romantik bir ilişkiye karşı önyargılı bile yaklaştırabilir. Hislerinizi açıklamadan önce bu konuyu dikkatlice düşünün. Güvendiğiniz arkadaşlarınız veya ailenizden objektif yorumlar alarak duruma bir de uzaktan bakın.

İlişki fikrini çevredekiler veriyor

İlişki fikrini çevredekiler veriyor

Kadınların ve erkeklerin arkadaş olabileceğini söyleyen Silvershein, dışarı etkenlerin ve toplumun baskısının tarafları bir ‘romantik’ ilişki sorusuna ittiğini ekliyor. Özellikle yeni bir ayrılık yaşadıysanız veya kendinizi yalnız hissediyorsanız, kendinize en yakın kişilere karşı romantik hisler besleyebileceğinizi belirten Silvershein, gerçek hislerinizi anlamanın zor olduğunu söylüyor.

Birini kaybetme durumuna da düşürmek istemezsiniz

Birini kaybetme durumuna da düşürmek istemezsiniz

Eğer arkadaşlığınızı bir adım öteye taşımak istiyorsanız, dürüst olun ama duygularınızı açıklama tarzınızda da dikkatli olun! “Aslında olay içten olmaktan ibaret ama kendinizi sizin için çok değerli birini kaybetme durumuna da düşürmek istemezsiniz. Yavaş hareket edin, kararlarınızı alırken iki kez düşünün çünkü geçmişi unutmak oldukça zor. Yine de bilinen bir çok güzel ilişki arkadaşlıklardan doğuyor.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Flört döneminde kafa karışıklığına son verecek 8 ipucu