Bir kara delik nasıl davranır?

Bir kara delik nasıl davranır?

NASA yayınladığı görseller ve videolar ile uzay hakkındaki meraklarımızı gideriyor ve bilimle ilgilenen insanlara adeta ilaç oluyor. Dün kurumun resmi Instagram hesabından yayınlanan bir video kara deliklerin davranışı hakkında oldukça ilginç bilgiler içeriyor... İşte bir kara delikte ve etrafında olup bitenler...

30 Eylül 2019, Pazartesi 11:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Kara delikler haklarında anlatılan efsanevi bilgiler sayesinde evrenin en gizemli ve en merak edilen oluşumları. NASA da yaptığı araştırmalar ve elde ettiği sonuçlarla ilgili olarak sık sık fotoğraflar ve videolar paylaşıyor ve bu merakımızı bir nebze de olsa gideriyor.

NASA'nın dün paylaştığı bir kara delik projeksiyonu videosu bu ilginç yapılar hakkında oldukça aydınlatıcı...

Bir kara deliğin çekim gücü o kadar kuvvetli ki yanına yaklaşan her şeyi tıpkı lunaparklardaki aynalar gibi eğip, büküyor, formunu ve görüntüsünü değiştiriyor.

Görsellerde ve haberin sonuna ekli videoda da açıkça görüldüğü gibi kara delik etrafında çalkanan disk halindeki gaz tabakasını yüksek yerçekiminin etkisiyle yörüngesine alıyor ve hem alttan hem de üstten bükerek hörgüç misali çıkıntılar meydana getiriyor.

Kara deliğin çekim kuvveti diskin etrafındaki ışıkları da kırarak çarpıtıyor. Kara deliğin muazzam yerçekimsel alanı diskin çeşitli yerlerinden yansıyan ışığı hem bozup hem de şeklini değiştiriyor ancak bunu farklı açılardan bakınca farklı şekilde görüyoruz. En büyük değişim ise enlemesine baktığımızda gerçekleşiyor.

Bu canlandırma videosunun en iyi yaptığı şey ise Einstein'ın 'Uzay ve zamanın kumaşı yerçekiminden dokunmuştur' sözünü anlamamıza yardımcı olması. İyi seyirler...


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bilim insanları panikte! Bir gizemli sinyal daha geldi