Bir kenti 30 santim kaydıran depremin öyküsü

Van'da 23 Ekim 2011'de meydana gelen ve ilçesi Erciş'te de büyük hasara yol açan 7,2 büyüklüğündeki deprem iki yıl önce bugün meydana gelmişti

23 Ekim 2013, Çarşamba 00:01
A A

23 Ekim depremi tek başına yıkmadı Van'ı

Yakınlarını toprağa verenler 9 Kasım 2011'de bir kez daha yıkıldı.

İkinci deprem orta hasarlı binaları ezdi.

İki depremde toplam 644 kişi hayatını kaybetti.

2 bin kişi yaralandı. 252 kişi enkazlardan sağ olarak kurtarıldı. Depremin neden olduğu manevi hasar hala enkaz altında.

Yetkililerin 23 Ekim depreminden sonra yaptığı açıklamalar da vardı. Tehlikenin geçtiği, tüm önlemlerin alındığı, onay verilen binalara girilebileceği yönündeki açıklamaları nedeniyle mağdurlar dönemin Van Valisi Münir Karaloğlu, Erciş Kaymakamı Ramazan Fani, Afet Acil Durum Başkanı Ejder Kaya, Van Afet Acil Durum Müdürü Cafer Giyik ve diğer afet-acil durum yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Van Başsavcılığı, bu isimleri soruşturma yetkisinin Yargıtay Başsavcılığı’nda bulunduğunu belirterek dosyayı buraya gönderdi.

23 Ekim’deki depremin ana şokunun oluşturduğu enerji Hiroşima’ya atılan atom bombasının 33 katına eşit.

Bugüne kadar 11.000’den fazla artçı oldu, olmaya devam ediyor.

Van, 30 santim Doğu'ya kaydı.

İhmali olduğu gerekçesiyle Van ve Erciş’te 100’e yakın kişi savcıya ifade verdi.90 soruşturma açıldı. Sadece bir kişi tutuklandı. Bayram otelinin sahibi Tevfik Bayram.

İlk etapta gönderilen 75 bin çadır dağıtıldı.Ardından 29 bin 500 konteynerle 35 konteyner kent kuruldu.

Özel sektör çok hızlı davrandı. Van ve Erciş'teki okulların büyük çoğunluğunu onlar yeniden inşa etti. Yeni okullar açıldı.

Kent merkezinde deprem konutlarının, köylerde de yıkılan evlerin yerine yenisini yaptırmak isteyen vatandaşlara Evini Yapana Yardım (EYY) modeliyle müstakil evler yapıldı.

Depremde enkaz altından çıkan bir diğer gerçek ise Kürtçe eğitim. Çünkü özellikle belde ve köylerdeki okullarda öğrenciler Türkçeyi çok az biliyor.

Öğretmenlerin büyük çoğunluğu da Kürtçe bilmediği için eğitimde iletişim sorunları oluyor.

Burası özel sektör (Johnson & Johnson) tarafından yeniden inşa edilen Pirgarip ilk ve ortaokulu.

6 yaşından küçük çocuklar karşılıyor bizi. Kürtçe "hoşgeldin" diyen çocuklar mutlu.

Yalnız kalmadıklarını söylüyorlar. Oyuncaklarıyla mutlular.

Depremi ve ailelerinin yaşadığı paniği çok iyi hatırlıyorlar. En küçük sarsıntı bile korkutuyor. Korkunun dili yok. Gözlerinden okunuyor.

Devletin ve özel sektörün Van ve Erciş'e yatırımı büyük. Özellikle eğitim alanında.

Vanlıların büyük çoğunluğu yatırımlardan memnun. Konteyner kentteki eyleme destek veren de var, eleştiren de. Depremin ikinci yılında çocukların çağrısı var. Okulları yenilendi. Bazıları yeni.

10 yaşındaki Emre yaprak Van'daki okulların ihtiyaçlarını sıralıyor: Kitap, spor salonu ve park. Park okul öncesi eğitim için gelen kardeşleri için.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.