Bir kez daha Chromebook 2!

Bir kez daha Chromebook 2!

Samsung Chromebook 2 11.6: Samsung'un Intel'li yeni nesil Chromebook 2'sini inceledik!

14 Kasım 2014, Cuma 03:40 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Samsung, bir önceki Chromebook 2'sinin tanıtımını yaptığında, dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. Bunun sebebi ise, Chromebook'ların genel ucuz plastik görünümünün yerine, suni deri bir kaplamanın (Galaxy Note 3 v3 Note 4'te bulunan arka kapakta olduğu gibi) tercih edilmesi ve 13 inçlik modelde 1080p ekranın bulunmasıydı.

Şu ana kadar karşımıza çıkan en ilginç Chromebook olarak gözüken bu model, sadece tek bir zayıflığa sahipti: Samsung, bu dizüstü bilgisayarda, temel olarak akıllı telefonlar ve tabletlerde kullanılması planlanan Exynos işlemcisini kullanmaktaydı. Chromebook 2'nin kalbinde bir mobil çip yer alınca da, bu ürün pek çok çoklu görev işleminde sıkıntılarla karşılaşmaktaydı.

Bu modelin üzerinden sadece beş ay geçmesine rağmen, Samsung bir erken yenilemeye başvurarak, 11.6 inçlik yeni nesil bir Chromebook 2 ile karşımıza çıktı ve bu modelde, mobil çip yakın zamanda yayınlanmış olan Bay Trail Intel Celeron CPU ile değiştirilmiş. Yenilenmiş olan notebook, aynı tasarımı korumakta. 


Tasarımda değişen bir şey yok!

Ucuz plastik ve ucuz fiyat, Chromebook'lar söz konusu olduğunda neredeyse her zaman beraber bir şekilde bulunuyorlar. Samsung ise bu durumun etrafından başarılı bir şekilde dolaşma yöntemi bulmuş durumda. Öyle ki, yeni Chromebook 2'nin pek çok orta seviye dizüstü bilgisayardan daha iyi bir görünüme sahip olduğu kesin.

Laptop kapağının arka kısmı, sahte dikiş izlerine kadar Samsung Galaxy Note 3'ü andıran, deri benzeri bir kaplamaya sahip. Bu malzemenin kullanımı da, size dizüstü bilgisayarınızı etrafta taşırken rahat bir dokunuş yaratan yumuşak bir yüzey sağlamış. Ayrıca bu malzeme, üzerinde parmak izi tutmayarak oldukça keskin ve temiz bir görüntüyü de yanında getiriyor.

Dizüstünün geri kalan yüzeyleri, açık gri plastikten üretilmiş durumda ama bu malzeme, klavyenizi son hızda kullanırken bile esnemiyor. Bunun en büyük sebebi de dizüstünün tamamını kapsayan metal iç kasası. Ayrıca her bir köşe de metal ile güçlendirilerek, düşme riskine karşı bir miktar koruma da sağlanmış durumda.

Ayrıca bu laptop, fansız tasarımı sayesinde oldukça ince ve hafif bir kasaya sahip. Bu durum da dizüstünü mükemmel derecede gösterişli ve 2 santimetrenin altında kalınlığa sahip bir cihaza dönüştürüyor. Bu inceliğin yakınına yaklaşan pek fazla Chromebook veya laptop (ultrabook'lar hariç) bulunmamakta.


Sistem Özellikleri

Laptop 11.4x8.6x0.66 inç boyutları ile şu ana kadar karşınıza çıkan en ince Chromebook'lardan biri. Acer C720, 11.34x8.03x0.75 inçlik laptop kasası ile oldukça yaklaşırken, Dell Chromebook 11, 11.6x7.9x0.97inç ile bu grubun en kalın bilgisayarı olarak karşımıza çıkıyor.

11.6 inçlik çoğu Chromebook 1.350 gram civarında bir ağırlığa sahip. Ancak Samsung'un yeni nesil Chromebook 2'si, bu alanda da 1.202 gram ağırlığı ile rakiplerinin önüne geçmeyi başarıyor.

Samsung Chromebook 2 11.6'nın sistem özelliklerine baktığımızda ise şu tablo ile karşılaşıyoruz:

CPU: 2.58GHz Intel Celeron İşlemci N2840 (dual core, 1MB Cache, Turbo Boost ile 2.58GHz'a kadar)

Grafik: Intel HD Graphics                          

RAM: 2GB DDR3L (1333MHz)

Ekran: 11.6-inch, 1366 x 768 çözünürlük

Depolama: 16GB SSD

Portlar: 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0, HDMI, microSD girişi, kulaklık / mikrofon girişi

Bağlantı: 802.11ac Wi-Fi, Bluetooth 4.0

Kamera: 720p HD

Ağırlık: 1.202 gram

Boyut: 11.40 x 8.60 x 0.66 inç

Türkiye'ye resmi yollardan girmeyen ikinci nesil Chromebook 2'yi, paralel ithalat yapanlar sayesinde 600 - 700 TL civarında bulmak mümkün. Bu fiyatlar, Samsung Chromebook 2 11.6'yı piyasanın en ucuzu yapmıyor ama özellikle üretim kalitesi ve Intel işlemcisi ile fiyatını hak ettiğini söyleyebiliriz. 

Eğer bu makineyi diğer Chrome OS - tabanlı seçenekler ile karşılaştırırsanız, özelliklerin birbirlerine oldukça yakın olduklarını görebilirsiniz. Dell Chromebook 11 ve Acer C720 gibi Chromebook 2 de benzer bir 11.6 inçlik ekran, 1366x768 ekran çözünürlüğü, 16GB SSD ve 2GB RAM ile sunulmakta.

Ancak bu benzerliklere rağmen, yeni 2.58 GHz Intel Celeron N2840 işlemci Samsung'un yeni Chromebook 2'sindeki en büyük farklı yaratıyor. Bu çip ile sadece Samsung'un mobil Exynos çipi değiştirilmiş olmuyor, ayrıca Intel'in fansız Bay Trail tasarımı da kullanılmış oluyor.

Acer C720 ve Dell Chromebook 11 de dahil olmak üzere diğer pek çok Chromebook, Intel'in Haswell ailesinden 1.4GHz Celeron 2966U işlemciyi kullanmaktaydı. Bay Trail çipi, herhangi bir fan sesi olmadan biraz daha soğuk bir şekilde çalışabiliyor ancak bunun karşılığında bir miktar performanstan vazgeçiyor ve bu da çipin bir miktar yavaşlamasına sebep oluyor.


Performans ne kadar iyi?

Performans açısından bakıldığında, Intel çipinin ilginç noktalarda tıkandığını görebiliyoruz. Her zaman karşılaşılmayan bu problem, genellikle bir web sitesi adı yazılmaya çalışıldığında veya bir arama girişi yapılmaya çalışıldığında karşımıza çıkabiliyor. Ayrıca çipin, özellikle tablolar veya grafikler bulunduran Google Drive belgeleri üzerinde geçiş yaparken de tıkanabildiğini görüyoruz. Ancak bu tıkanmalarla her zaman karşılaşılmıyor.

Bunlar dışında, Chromebook 2 11.6'nın aynı anda 25 internet sekmesi açmakta zorlanmadığını söylemek mümkün. Ayrıca, Bay Trail çipi, YouTube üzerinden 1080p video izlerken de bir sorun ile karşılaşmamakta.


Ekran ve Pil ömrü

Şu ana kadar Chromebook'ların genel olarak en büyük problemleri "sıradan" ekranlara sahip olmalarıydı. Chromebook 2, bu alanda da rakiplerine göre bir adım önde olmayı başarıyor. Chromebook 2 11.6'da karşımıza çıkan ekrana mükemmel diyemesek de iyi bir ekran olduğunu belirtmek gerekiyor. Renkler oldukça iyiyken, asla tam olarak canlı da olamıyor.

Pil ömrü konusunda ise, yeni Chromebook 2'nin bir kez daha oldukça güvenilir olduğunu söyleyebilirken, daha uzun pil ömrüne sahip ürünlerin bulunduğunu da belirtmek gerekiyor. Yeni nesil Chromebook 2'nin normal bir kullanımdaki pil ömrü 7 saat 32 dakika olarak gözüküyor. Bu süre, bütün gün boyunca bulut işlemlerinizi gerçekleştirmeniz ve şarj cihazınızı evde bırakmanız için son derece yeterli.

Ancak bu sürenin karşımıza çıkan en iyi süre olmadığını bir kez daha belirtmek gerekiyor. Acer C720, Chromebook 2 11.6'yı sekiz saat ve 30 dakika çalışma süresi ile geride bırakırken, Dell Chromebook 11 de 8 saat 22 dakika ile yeni Chromebook 2'nin önüne geçmeyi başarıyor. Aradaki bu farkı ise Haswell çiplerinin az farkla da olsa kazandıkları bir başarı olarak görmemiz mümkün.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bilim insanları panikte! Bir gizemli sinyal daha geldi