Birlikte yaşadığı kadını öldüren adama 25 yıl hapis

Van'da birlikte yaşadığı Kader Özdemir'i  öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Halit Çançin'e verilen 25 yıl hapis cezasının  gerekçeli kararında, çiftin arasında resmi nikah olmadığı gerekçesiyle Türk Ceza  Kanununun (TCK) ilgili maddelerindeki ağırlatıcı nedenlerin uygulanmadığı belirtildi

11 Nisan 2018, Çarşamba 11:24
A A
Birlikte yaşadığı kadını öldüren adama 25 yıl hapis
Van 1. Ağır Ceza Mahkemesi, Edremit ilçesine bağlı Şabaniye  Mahallesi'nde 26 Ocak 2017'de birlikte yaşadığı Özdemir'i 50 bıçak darbesiyle  öldüren Çançin'e verdiği cezanın gerekçeli kararında, sanıkla maktul arasında  resmi nikah bulunmadığına işaret etti.

Sanığın, Özdemir ile evlenmek istemediği, ailesinin kendisini buna  zorladığı yönünde ifade verdiği vurgulanan gerekçeli kararda, tanık beyanları,  evlenmek için başlık parası ödemesi gibi hususların dikkate alınarak savunmasına  itibar edilmediği kaydedildi.

Kararda, sanığın Kader Özdemir'in WhatsApp programında kullandığı  profil fotoğraflarını beğenmediği, bu nedenle tartıştıklarına yer verilerek,  şöyle denildi:

"Sanığın yakını olan tanıklar, sanık ile maktul Kader'in birbirleriyle  isteyerek evlendiklerini ve aralarında bir husumet bulunmadığını, ayrıca  tanıkların maktulün sanığı aldatmadığını ifade etmiştir. Böylece sanığın maktulün  kendisini aldattığı ve istemeden evlendiğine ilişkin savunmasına mahkememizce  itibar edilmemiştir. Maktulün kendisine karşı ağır konuştuğu ve hakaret içeren  sözleri sarf ettiğine dair her türlü şüpheden uzak, kesin, somut ve inandırıcı  delilin bulunmadığı anlaşılmıştır. Sanığın maktul Kader Özdemir'i 50 bıçak  darbesiyle darp ettiği, 25'in üzerinde darbenin öldürücü mahiyette olduğu, sözü  edilen yaraların kesici ve delici alet ile meydana geldiği yapılan otopsiden ve  adli muayene raporundan anlaşılmaktadır."


CANAVARCA HİSLE ÖLDÜRME SOMUT OLAYDA OLUŞMAMIŞTIR


Sanığın, eyleminin TKC'nin 81/1 madde ve fıkrasında yasal unsurları  tanımlanan "kasten insan öldürme" suçunu oluşturduğu, bu bağlamda sanığın sözü  edilen madde kapsamında cezalandırılması gerektiğinin tartışmasız olduğu  kaydedilen kararda, Yargıtay içtihatlarına yansıyan kararlar da örnek  gösterilerek, "canavarca hisle öldürme" ağırlatıcı nedeninin unsurlarının somut  olayda oluşmadığı belirtildi.

Kararda, sanığın Özdemir ile "imam nikahı" ile yaşadığı anımsatılarak,  şu ifadelere yer verildi:

"TCK'nin 82/1-d madde ve fıkrasında kast edilen 'resmi nikahla evli  olan eştir.' Bu nedenle maktul ile imam nikahı kıydırmak suretiyle evlenen sanığa  sözü edilen maddede düzenlenen ağırlatıcı nedeni tatbik etme olanağının  bulunmadığı anlaşılmaktadır. Bu bağlamda, sanığın maktulün ailesine başsağlığı  dilemesi, pişmanlığını dile getirmesi, yargılama sırasındaki tutum ve  davranışları, cezanın geleceği üzerindeki etkileri nazara alınarak, sanık  hakkında hükmedilen müebbet hapis cezasının 25 yıl hapis cezasına çevrilmesine  karar verilmiştir."

Özdemir ailesinin avukatlarının verilen cezayı az bularak yaptığı  itiraz üzerine dosyayı inceleyen Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi,  Van 1. Ağır Ceza Mahkemesinin kararını onadı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.