BİSAG üyelerine Afganistan brifingi

BİSAG üyelerine Afganistan brifingi

BİSAG üyelerine Afganistan brifingi

09 Kasım 2021, Salı 12:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hasan BOZBEY/BURSA, (DHA)-BURSA İhtisas Strateji Araştırma Grubu (BİSAG) üyelerinin 239’uncu toplantısı Kasım Grubu Başkanı,  Dr. Ahmet Özkul ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Her ay düzenledikleri toplantıda gündemdeki konuları alanında uzman kişileri konuk ederek değerlendiren BİSAG üyeleri, kasım ayı toplantısında Afganistan temasıyla konuk konuşmacı olarak Medeniyet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Veysel Kurt’u ağırladı.

Merinos Gölpark’ta organize edilen toplantıya, Özel Hayat Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Özkul, Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Kemikli, Bursa İl Kültür Müdürü Abdullah Demir, AK Parti geçmiş dönem Milletvekili İsmet Su ve BİSAG üyeleri katıldı.

Toplantının açılışında konuşan ve Özel Hayat Hastanesi ile Türkiye Hayat Sağlığı Vakfı’nın çalışmalarına değinen Özel Hayat Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Özkul, “Türkiye Hayat Sağlık Vakfı çalışmalarıyla sosyal hayatın içinde bulunuyoruz. Uludağ Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne başarıyla giren öğrencilerden her iki fakültenden beşer öğrenciye burs veriyoruz. Hayat Hastanesi’nin 43’üncü kuruluş yılı münasebetiyle 43 tıp fakültesi öğrencisine burs veriyoruz” dedi.

Konuşmasında Afganistan’ın durumunu değerlendiren Medeniyet Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Veysel Kurt, “Sovyetlerin darbesine karşı mücahit grupların başlattığı direnişten itibaren Afganistan’ın bugünkü tarihi şekilleniyor. İlan edilen cihat ve akabinde ABD’nin müdahalesi bize bugünün keşmekeşliğinin alt yapısını oluşturuyor. 1994’te Taliban bu dağınık grupların arasından çıkıyor ve 1996’da Kabil’i de ele geçirip iktidar oluyor.  Devam eden süreçte ABD’nin müdahalesi kanlı bir dönemi başlattı. Peki, bu 20 yıllık mücadelenin ardından Amerika neden çekildi? ABD yenildi, yoruldu bu savaşı sürdüremeyeceğini anlayarak çekildi. Çünkü karşılarında beğenelim veya beğenmeyelim vazgeçmeyen bir şey var. 2001’de dağlara çekilen Taliban 2016’da ülkenin yüzde 50- 55’ini zaten kontrol ediyordu. ABD ile masaya oturduklarında zaten elleri çok güçlüydü. Tabi Taliban’ın sicili temiz değil bunu açık olarak ifade etmeliyiz. Çok büyük komplo teorilerine gerek yok. NATO ve ABD Afganistan'da başarısız oldu” ifadelerini kullandı.

FOTOĞRAFLI

 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER TÜGİAD, GUHEM’i ziyaret etti