Bitcoin meselesi: Alırken iyi de, ya satarken?

Rekor üstüne rekor kırınca 100 binlerce kişinin ilgi odağı olan Bitcoin, geçen hafta yaşadığı artışla yatırımcısının yüzünü güldürmüştü. Ancak bu yükselişi görüp kazancını kâra dönüştürmek isteyenler hayal kırıklığı yaşadı. Bitcoin platformlarıyla ilgili şikayetler ise çığ gibi büyüdü... // Hülya Çaylak

12 Ocak 2021, Salı 11:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son yıllarda tüm dünyada oldukça popüler olan kripto (dijital) para piyasaları, yatırım yapmak isteyenlerin ilgi odağında. Piyasada Ethereum, Ripple, Litecoin gibi 8 bini aşkın çeşit para var. Hem dünyada hem Türkiye’de en çok bilineni ise Bitcoin (BTC). 12 yıl önce işlem görmeye başlayan ve 2011’de 1 dolar olan Bitcoin, 2021’e ise hızlı bir giriş yaptı. En son 2017’de 20 bin dolara kadar yükselen Bitcoin, geçtiğimiz hafta önce 30 bin doları sonra da 40 bin doları aşarak rekor üstüne rekor kırdı. Ancak dün, yüzde 23 gerileyerek 30 bin dolara kadar düştü. 

İşlem yapamadılar

İşlem yapamadılar

Durum böyle olunca, Bitcoin yatırımcısı da heyecanlandı. Ancak alım-satım yapmak isteyen binlerce insan, işlem yapmak için girdiği internet sitesinde işlemini gerçekleştiremedi. Sikayetvar.com gibi platformlarda sorunlarını yazan vatandaşlar, “Yatırdığım para ve karşılığı olan Bitcoin hesapta dondurulmuş vaziyette. Hiçbir işlem yapamadan bekliyor öylece. Bitcoinimi sattım ama para gelmedi üstüne halen bitcoinim var gibi duruyor. Sat deyince de 0 BTC gösteriyor, satmama izin vermiyor” dedi.

Para hesaba geçmedi

Para hesaba geçmedi

İşlem yapabilen bazı vatandaşlar ise “Bitcoin yeni yılla yükselmeye başladığında transfer gerçekleştirmiştim. 1 hafta geçmesine rağmen sisteme aktarılan varlıklar bölümünde hâlâ bir bakiye gözükmüyor” diye şikayette bulundu. Tepkiler, dün Twitter’dan da devam etti. Yoğun şikayetler üzerine Bitcoin, Trend Topic (popüler başlık) listesine girdi. Şikayetler genel olarak paranın hesaba geçmemesi, işlemlerin dondurulması, kısıtlama, para çekememe veya teknik hata uyarıları üzerinde yoğunlaşıyor.


1 günde yüzde 23 düştü

1 günde yüzde 23 düştü

Yeni yıla rekorla başlayan Bitcoin dün, yoğun satışların etkisiyle yüzde 23 gerileyerek 30 bin dolara kadar düştü. Ancak daha sonra tepki alımlarıyla birlikte bir miktar yükselerek 33 bin dolara çıktı. Bitcoin’in toplam piyasa hacmi rekorların ardından 755 milyara kadar yükselmişti. Dünkü düşüşle birlikte piyasa hacmi, yaklaşık 100 milyar dolar gerileyerek 650 milyar dolara indi. Kripto para piyasalarının toplam hacmi de 1 trilyon doların altına geriledi.

Yüksek risk taşıyor

Yüksek risk taşıyor

Türkiye’de henüz çok yeni bir yatırım alanı olan dijital para piyasalarında, işlem yapılabilecek birkaç internet sitesi var. Ancak uzmanlar sistemin iyi bilinmesi gerektiğini belirtiyor. Hatta İngiliz Finansal Yönetim Otoritesi (FCA), dün yaptığı açıklamada, kripto para birimlerinin son derece yüksek seviyede risk içerdiğini ve yatırımcıların tüm paralarını kaybetmeye hazır olması gerektiğini kaydetti. Çünkü geleneksel sistemlerden farklı olarak bu piyasa merkezsiz. Yani para transferleri, ödemeler vs. hepsi kendi kontrolünüzde gerçekleşiyor. Hatalı bir işlem yapıldığında veya dolandırıldığınızda başvuru yapılabilecek bir mercii yok. Tam da bu nedenle uzmanlar, Bitcoin yatırımı yapmak isteyenlere ise şu uyarılarda bulunuyor:

Güvenli cihazlar seçin

Güvenli cihazlar seçin

  • Sahte internet sitelerinden yani URL çubuğunun yanında kilit simgesi ve ‘https’ olmayan sitelerden işlem yapmayın.
  • Sosyal medya üzerinden gelen teklif veya uzman yorumu görünümlü yanıltıcı reklamlara karşı dikkatli olun.
  • Başlangıç para teklifleri içeren oltalama e-postalarına kanmayın. Bu maillerdeki bağlantılara tıklamayın.
  • İşlem yaptığınız hesabın şifresini ve e-posta hesaplarınızın güvenliğini sağlayın.
  • Alım-satım işlemlerinizi yaparken güvenli cihazlar üzerinden erişim sağlayın.
  • İşlem yaparken ortak alanlarda sunulan paylaşımlı internet ağlarını kullanmamaya özen gösterin.
  • İşlem yapılacak dijital borsayı dikkatli seçin ve düzenli olarak takip edin.
  • ✘ Kripto para piyasasında fiyatların yüksek dalgalanmalar yaşayabileceğini unutmayın.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2021 model otomobil fiyatları: En ucuzu 130 bin 900 lira