Evdeki çiçekleri coşturacak öneriler

Evinizde bitki beslemeyi seviyorsanız vereceğimiz öneri sayesinde çiçekleriniz coşacak. Bitkiler de tıpkı hayvanlar gibi gelişebilmek için vitamine ve minerale ihtiyaç duyar. Bitki ve çiçeklerin gelişimini hızlandırmak için yapılması gerekenler haberimizde.

23 Haziran 2020, Salı 09:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bitkilerin özelliklerine göre yeterli gün ışığı ve yeterli su alması çok önemli olduğu gibi zaman zaman da vitaminli ve mineralli beslenmesi de oldukça önemli. Evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz birkaç yöntem sayesinde bitki ve çiçeklerinizin gelişimi hızlanacak. 


Sebzeleri haşladığınızda sularını ayırın

Sebzeleri haşladığınızda sularını ayırın

Sebzeleri haşladığınız suyu lavaboya dökmeyin. Bitkiler ve çiçekler için buzlukta muhafaza edin. Vitamin ve minerallerle onların gelişim hızını artırıp daha sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz.


Haşlanmış yumurta suyu önemli

Haşlanmış yumurta suyu önemli

Haşlanmış yumurta bizim için ne kadar doyurucuysa kabuğundan suya geçen kalsiyum ve mineraller de bitkiler için o kadar sağlıklı. Özellikle balkonunuzdaki sardunyaların daha hızlı büyümesi ve rengarenk çiçekler açması için suyu oda sıcaklığına getirdikten sonra saksılara dökebilirsiniz. Aynı şekilde menekşe gibi diğer çiçekli bitkileriniz için de coşturucu etki gösterecektir.


Çiçekler muzu sever

Çiçekler muzu sever

Vücudumuzda kas-iskelet sistemi sağlığı için ihtiyacımız olan magnezyuma bitkilerin de ihtiyacı var. Kendiniz için tükettiğiniz muz kabuklarını atmayıp üzerini kaplayacak şekilde suyun içerisine koyarak buzdolabında bir gün bekletin. Daha sonra suyu çiçeklerinizi sulama suyu olarak kullanın. Dilerseniz su ve muzu blenderden geçirerek püre haline de getirip uygulayabilirsiniz. Bitkilerinizin canlandığını ve yeni yapraklar verdiğini, hatta çiçeklendiğini gözlemleyebilirsiniz.


Temizliği ihmal etmeyin

Temizliği ihmal etmeyin

Büyük yapraklı bitkilerinizin yapraklarının tozlarını belirli aralıklarla nemli bir bezle almanız bitkinizin hoşuna gidecektir. Çünkü tozlar yaprağın üstünü kaplayarak güneş ışığı alımını ve dolayısıyla fotosentez hızını azaltır. Ayrıca tozlar yaprak üzerindeki minik hava deliklerini de kapayarak gaz alışverişinin azalmasına neden olabilir.


İlgi gösterin

İlgi gösterin

Bitkilerle konuşup ilgi göstermeyi ihmal etmeyin. Gösterdiğiniz sevgiyi hissedeceklerdir. Bitkilerle konuşmanız deli olduğunuzu göstermez. Onlar da sizinle konuşmadığı müddetçe rahat olabilirsiniz.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dekoratif kitap tutacakları yapımı