Bitlis Hizan'ın taş evlerine yoğun ilgi!

Bitlis Hizan'a bağlı Gayda köyünün yıllara meydan okuyan taş evleri ziyaretçilerini ağırlıyor. Çoğu, derin vadiler arasındaki yamaçlara kurulu çok katlı tarihi taş evlerden oluşan köyler, sonbaharda fotoğraf sanatçıları, gezginler ve turistlerden büyük ilgi görüyor.

16 Kasım 2021, Salı 13:15 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hizan'a bağlı Gayda köyündeki taş evlerden oluşan köyler, doğa tutkunları ve fotoğrafçılar tarafından büyük ilgi görüyor. Çoğu, derin vadiler arasındaki yamaçlara kurulu yaklaşık 300 yıllık çok katlı tarihi taş evlerden oluşan köyler, son zamanlarda yoğun ziyaretçi akınına uğruyor. 

 Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen gruplar köylerdeki taş evlerin sonbahar renkleriyle bütünleştirdiği eşsiz manzaraları görmek için bölgeye geliyor. Van'da faaliyet gösteren Vadi Doğa Sporları Kulübü de yoğun talepten dolayı bu yıl ikinci kez bölgeye tur düzenledi. 

Kulüp Başkanı Ömer Demez, özellikle sonbahar ve kış aylarında bölgeye yoğun talebin olduğunu söyledi.

Ömer Demez, "Sonbaharın gelmesiyle birlikte Gayda köyü hem tarihi taş evleri hem de sonbahar renk cümbüşüyle birleşmesiyle muazzam bir görsel şölen ortaya çıkıyor.

Gelen ziyaretçiler bölgenin tarihi taş evlerine ve sonbahar manzarasına hayran kalıyor. Bu yıl çok yoğun talep üzerine ikinci kez tur düzenledik. İnşallah kış aylarında da birkaç kez tur düzenleyeceğiz" diye konuştu.

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dakikalarca mücadele ettiler! İtfaiye erleri seferber oldu