Bitlis Valisi'nden ishal vakalarıyla ilgili açıklama

Bitlis Valisi'nden ishal vakalarıyla ilgili açıklama

Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, geçen hafta kentte ishal, kusma ve yüksek ateş şikayetleri ile hastanelere başvuruların artması üzerine basın açıklaması yaptı. Son yağan yağmur sularıyla bazı bölgelerde isale hatlarına mikrop bulaştığını belirten Vali İsmail Ustaoğlu, bunun da vatandaşlarda ciddi sıkıntı yarattığını söyledi. Vali İsmail Ustaoğlu, gerekli tedbirleri aldıklarını, bugün itibarıyla hasta sayısında ciddi düşüşler yaşandığını söyledi

30 Temmuz 2018, Pazartesi 16:45 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Son zamanlarda görülen ishal vakaları üzerine Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Vali Yardımcısı Tolga Polat, İl Sağlık Müdürü Dr. Koray Okur ve Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Aras ile birlikte valilikte basın toplantısı yaptı.

Vali İsmail Ustaoğlu, son yağan yağmur sularının bazı bölgelerde isale hatlarına mikrop bulaştırdığını, viral yolla bulaşan bu mikrobun vatandaşlarda ciddi sıkıntı yarattığını söyledi. Özellikle geçen perşembe ve cuma günü hastanelere başvuran vatandaşların sayısında ciddi bir artış yaşandığını belirten Vali İsmail Ustaoğlu, gerekli tedbirleri aldıklarını ve bugün itibarıyla hasta sayısında ciddi düşüşler yaşandığını kaydetti.

'İNCELEMEYE GÖNDERİLDİ'

Bitlis'in isale hattının 1950'li yıllara ait olduğunu, son zamanlarda uygulanan su kesintilerinin de bu duruma etken olduğunu ifade eden Vali İsmail Ustaoğlu, "26 Temmuz Perşembe gününden itibaren ilimizde ishal vakalarında ciddi artış olduğu tespit edilmiştir. Bu vakalardan sonra İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, belediye ekipleri ortak hareket ederek su isale hatlarında gerekli incelemeleri yapmış, tespitler yapılarak gerekli numuneler alınarak incelemeye gönderilmiştir. Bunun sonucunda 23 Temmuz Pazartesi günü Bitlis'te yaşanan şiddetli yağış sonrasında yapılan analiz sonuçlarında bazı kaynak sularımıza dış etkenlerin sirayet ettiği yönünde tespite vardık" dedi.

'ŞOK KLORLAMA YAPILDI'

Sorunun tespitinin ardından İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından alınan önlemler sonrası Bitlis Belediyesi tarafından depolara şok klorlama yapıldığını da belirten Vali İsmail Ustaoğlu, "Kamu olarak tüm tedbirleri aldık. Kamuoyunun bilgilendirmesi amacıyla gerek basın yoluyla gerekse belediye anonslarıyla çeşitli uyarılar yapıldı. Alınan tedbirler sayesinde özellikle Perşembe ve Cuma günü yüksek seviyelerde seyreden ishal vakalarıyla hastanelere gelen vatandaşlarımızın sayısında Cumartesi, Pazar ve bugün itibarıyla yüzde 50 oranında düşüş tespit ettik. Bu da alınan tedbirler ve uyarıların ardından gelişti" diye konuştu.

İshal vakalarının her yıl bu dönemlerde sıcaklardan dolayı yaşanan mevsi

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Koyun Baraack'tan 35 kilogramdan fazla yün kırpıldı