Bitmesi gereken ilişkiyi bitirememenin 9 nedeni

Uzun ilişkiyi bitirmenin yolları... Muhakkak bunun yollarını aramış ya da yürümeyen ilişkisini bitirmesine yardım ettiğiniz bir arkadaşınız olmuştur. Sonu olmayan bir ilişki nasıl bitirilir? Dünyanın en zor işlerinden biri olabilir bu. Ancak bir noktada, o 'ilişki bitirme konuşması'nı yapmak zorunda kalıyorsunuz. İlişkiyi bitirmek isteyip bitirememek nezaketten mi, saygıdan mı, özgüvensizlikten mi... Bunun kişiden kişiye değişen cevapları olabilir. İlişkinin bittiğini anlamak zordur. İşte, bitmesi gereken ilişkiyi bitirememenin 9 nedeni...

15 Ağustos 2020, Cumartesi 13:37 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
 1. İlişkinin bağımlılığa dönüşmesi

1. İlişkinin bağımlılığa dönüşmesi

Mutsuz olduğunuzun farkında olsanız dahi ilişkinizi sonlandırmak, bazı durumlarda tıpkı bir bağımlılıktan kurtulmak kadar zor olabilir. Hele ki birlikteliğiniz uzun yıllara dayanıyorsa ve sevgiliniz yakın geçmişe dair bütün anılarınızda başroldeyse! Uzun süreli ilişkilerin en büyük tuzağı, hiç şüphesiz bir süre sonra çiftlerin aşk ve alışkanlık arasındaki ince çizgiyi ihlal etmeleri oluyor. 

 2. İlişkiyi 'eli boş' bitirmek istememek

2. İlişkiyi 'eli boş' bitirmek istememek

Uzun süreli ilişki yaşayan kişiler, ilişkiye yatırımda bulunduklarını düşünüyorlar ve hiçbir kazanımları olmadığı duygusu ile ilişkiyi bitirmek istemiyorlar. Burada sözünü ettiğimiz kazanımlar, genellikle evlilik gibi bir sonuca varmak ya da çocuk sahibi olmak... Süreci paylaşan kişiler ara ve nihai sonuçlar elde etmediklerinde ‘yenilgi’, ‘kaybetme korkusu’ ve ‘başarısızlık’ duygusu yaşayabiliyorlar ve böylece ilişkiyi hiçbir kazanımları olmadan bitirmeye direniyorlar. 

3. 'Ama onsuz bir hayat düşünemiyorum'

3. 'Ama onsuz bir hayat düşünemiyorum'

İlişki süresince bir konfor alanı oluşuyor. Günlük yaşam düzeni ile sosyal çevre bu ilişki etrafında örgütlendiğinde, ayrılığın ardından vazgeçilecek ve özlenecek tek şey ilişki olmuyor, sosyal ortam farklılaşıyor, yaşamı yeni baştan planlamak gerekiyor. Bunlar da hep uyum sağlanacak yeni durumlar anlamına geliyor.

4. ‘Mutlu ilişki diye bir şey yoktur’ yanılgısı

4. ‘Mutlu ilişki diye bir şey yoktur’ yanılgısı

Bu eski görüşü kabullenen insanlar, zaten hayatları boyu ilişkilerinden yana mutlu olamayacağını kabullenir. Bu nedenle mutsuz ilişkiler onların normali haline gelir. Kötü giden bir ilişki için aksiyon alma durumu zaten lügatlarında yoktur. Genellikle terk edilirler.

5. 'Ama çok iyi sevişiyoruz'

5. 'Ama çok iyi sevişiyoruz'

Ten uyumu, bir ilişkinin sandığımızdan daha fazla kısmını oluşturuyor. Bazı ilişkilerde her şey bitse bile cinsel çekim bitmeyebilir. Çiftler birbirlerini artık sevmediklerini ya da zarar verdiklerini bu nedenle idrak edemeyebilir. Ama bir ilişkide iyi giden tek şey cinsellikse, yeri muhakkak doldurulabilir. 

 6. Aşk bağımlısı olmak: 'Ondan ayrılırsam ölürüm'

6. Aşk bağımlısı olmak: 'Ondan ayrılırsam ölürüm'

Hoşlanmak, sevmek, romantik aşk, tutkulu veya patolojik aşk olarak sınıflandırılan ilişki biçimleri arasında aşk; hoşlanmanın ötesinde olan bir kavram. Aşk bağımlılığı ise tüm bunların daha saplantılı bir şekilde yaşanması halidir. Kişi, yanlış olduğunu bildiği halde o ilişkiyi yaşamaya devam ediyorsa, karşısındakiyle özdeşleşip benlik sınırlarını kaybetmişse, ayrılık kişi için ölümle eşdeğerse, toplumdan soyutlanmış bir şekilde kendini partnerine adamışsa ya da boşandığı halde ilişkisini bir türlü bitiremeyip eski eşiyle istemediği halde ilişkisini sürdürüyorsa, o kişi aşk bağımlısı haline gelmiş olabilir.

 7. 'Ya yeni bir ilişki kuramazsam?'

7. 'Ya yeni bir ilişki kuramazsam?'

Bazı insanlar her kurdukları ilişkiye 'bu son' diye bakar. Bu da, o ilişki biterse bir daha kimseyle yapamayacağı yanılgısına yol açar. Yani 'o olmazsa yalnız öleceğim' duygusuna neden olur. Böyle bir düşünce, elbette kişinin ilişkiden kopmasını imkansız hale getirebilir. 

 8. Aslında o çok iyi biri, sadece değişmesi gerek

8. Aslında o çok iyi biri, sadece değişmesi gerek

Hayır değil, onlarca arkadaşının söylediğini biz de söyleyelim. Değişme potansiyeli olsaydı, zaten değişirdi. Eğer değişmediyse ya sizi değişmeye değer görmüyordur ya da zaten olduğu insandır. 

 9. 'Üzüntümle baş edemem'

9. 'Üzüntümle baş edemem'

Elbette üzüleceksiniz. Her şeyden önce hayal kırıklığı yaşadınız ve acı çekiyorsunuz. Ama geçecek. Üzüntünüzle baş etmeye çalışmayın. Bir ilişkiyi bitirirken üzülmenizden daha doğal ne var. Üzülün ağlayın, acınızı tüketin. Ve ayağa kalkın. Bu ilişkiyi size mutluluk vermediği için bitirdiğinizi unutmayın. Şimdi üzgün olabilirsiniz ama daha güzel günler gelecek.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İlişkiye ara vermek: İlişkide ara vermenin kuralları